



















The Samsung RS70F66KCFEU 91cm Side by Side American Fridge Freezer in black is a stylish and spacious appliance that will enhance any kitchen. With a total capacity of 535 liters, this fridge freezer provides ample storage space for all your fresh and frozen goods.
Key features of the Samsung RS70F66KCFEU include:
- Multi Flow technology ensures even cooling throughout the fridge freezer, keeping your food fresher for longer
- LED lighting illuminates the interior of the appliance, making it easy to find what you're looking for
- Water and ice dispenser provides chilled water and ice on demand, perfect for staying hydrated
- Digital inverter compressor is energy efficient and quiet, making this fridge freezer a great choice for any home
- Frost-free technology prevents ice build-up, so you won't have to defrost the appliance manually
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | American Style Fridge Freezers |
| Width | 91.2 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 178.4 cm |
| Product Dimensions | 178.4cm x 91.2cm x 72.6cm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Samsung |
| Key Feature 1 | Extra storage capacity thanks to thinner walls |
| Key Feature 3 | Smart energy savings |
| Key Feature 2 | Save energy and enjoy lasting freshness while maintaining a constant temperature |
| GTIN | 8806097164272 |
| Colour | Black |
| Model Number | RS70F66KCFEU |
| Key Feature 4 | Convert your freezer into a fridge at the touch of a button |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | American Fridge Freezer |
| Plumbed | Yes |
| Noise Level | 33 dB |
| Number of Freezer Baskets | 2 |
| Number of Freezer Drawers | 2 |
| Net Freezer Capacity | 225 L |
| Net Refrigerator Capacity | 409 L |
| No. Refrigerator Shelves | 4 |
| Net Total Capacity | 634 L |
| Number of Freezer Shelves | 4 |
| Number of Refrigerator Crispers | 4 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 4 |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 140 kg |
| Warranty Information | 2 year warranty with an additional 3 year warranty (*registration required)register your product withing 90 days or purchase at: https://www.samsung.com/uk/offer/5-year-samsung-tv-warranty |
| Water Dispenser | Yes |
| Shipping Height | 190.9 cm |
| Shipping Weight | 145 kg |
| Shipping Width | 93.7 cm |
| Shipping Depth | 75.1 cm |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 7 hr |
| Star Rating | 4 |
| Depth | 72.6 cm |
| Defrost Type | Auto Defrost |
| Additional Information | Chilled filtered water and cubed or crushed ice |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Climate Class | ST, T |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Fast Freeze | Yes |
| Features | Extra storage capacity thanks to thinner walls, Save energy and enjoy lasting freshness while maintaining a constant temperature, Smart energy savings, Convert your freezer into a fridge at the touch of a button |
| Energy Efficiency Class | C |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 13 kg |
| Promotion 3 | Samsung 5 Year Warranty WG |
| Plumbed | Yes |
| Ice and water | Yes |
| Defrost type | Auto defrost |
| Noise Level dB (A) | 33 |
| Temperature display | Yes |
| Total Litre capacity (Net) | 859 |
Samsung RS70F66KCFEU 91cm Side by Side American Fridge Freezer - Black
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



