































The Samsung RS70F65KETEU 91.2cm Silver Fridge Freezer is a stylish and spacious appliance that is perfect for any modern kitchen. With a total capacity of 647 liters, this fridge freezer has plenty of room for all your groceries and more. The silver finish adds a touch of elegance to your kitchen decor.
Key features of the Samsung RS70F65KETEU 91.2cm Silver Fridge Freezer include:
- 647 liters total capacity
- Stylish silver finish
- LED lighting for better visibility
- Multi-flow cooling system to ensure even temperature distribution
- Water and ice dispenser for added convenience
- Digital display for easy temperature control
- Energy-efficient performance to help save on electricity bills
| Colour Group | Silver |
|---|---|
| Product Range | American Style Fridge Freezers |
| Width | 91.2 cm |
| Height | 178.4 cm |
| Product Dimensions | 178.4cm x 91.2cm x 72.6cm |
| Colour | Silver |
| Manufacturer | Samsung |
| Key Feature 1 | SpaceMax - Bigger storage same sleek design |
| Key Feature 3 | All Around Cooling - Keeps food fresh evenly |
| Key Feature 2 | AI Energy - Reduces energy use by around 10% |
| GTIN | 8806097164074 |
| Colour | Silver |
| Model Number | RS70F65KETEU |
| Key Feature 4 | SmartThings - Manage fridge remotely by phone |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | American Fridge Freezer |
| Plumbed | No |
| Noise Level | 36 dB |
| Number of Freezer Drawers | 2 |
| Net Freezer Capacity | 220 L |
| Net Refrigerator Capacity | 420 L |
| No. Refrigerator Shelves | 4 |
| Net Total Capacity | 640 L |
| Number of Freezer Shelves | 4 |
| Number of Refrigerator Crispers | 2 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 5 |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 120 kg |
| Warranty Information | registration required*register the warranty within 90 days at www.samsung.com/uk/fiveyearwarranty |
| Water Dispenser | Yes |
| Shipping Height | 190.9 cm |
| Shipping Weight | 125 kg |
| Shipping Width | 97.4 cm |
| Shipping Depth | 78.6 cm |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 5 hr |
| Split | 60/40 |
| Depth | 72.6 cm |
| Climate Class | ST |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Fast Freeze | Yes |
| Features | SpaceMax - Bigger storage same sleek design, AI Energy - Reduces energy use by around 10%, All Around Cooling - Keeps food fresh evenly, SmartThings - Manage fridge remotely by phone |
| Energy Efficiency Class | E |
| Promotion 3 | Samsung 5 Year Warranty WG |
Samsung RS70F65KETEU 91.2cm Silver Fridge Freezer
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


