





















The Samsung RS57DG400EM9EU 91cm Frost Free American Fridge Freezer in Silver is a stylish and spacious appliance that is perfect for any modern kitchen. With a total capacity of 571 liters, this fridge freezer offers ample storage space for all your groceries.
Key features include:
- Frost Free technology eliminates the need for manual defrosting
- Multi Flow cooling system ensures even temperature distribution throughout the appliance
- LED lighting provides bright and energy-efficient illumination
- Water and ice dispenser for convenient access to chilled water and ice cubes
- Digital display for easy monitoring and control of the temperature settings
| Colour Group | Silver |
|---|---|
| Product Range | American Style Fridge Freezers |
| Width | 91.2 cm |
| Height | 178 cm |
| Product Dimensions | 178cm x 91.2cm x 65.4cm |
| Colour | Silver |
| Manufacturer | Samsung |
| Key Feature 1 | SpaceMax? |
| Key Feature 3 | Smart energy savings |
| Key Feature 2 | AI Energy 10% |
| GTIN | 8806095757414 |
| Colour | Silver |
| Model Number | RS57DG400EM9EU |
| Key Feature 4 | All-Around Cooling |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | American Fridge Freezer |
| Plumbed | Yes |
| Noise Level | 37 dB |
| Number of Freezer Baskets | 1 |
| Number of Freezer Drawers | 1 |
| Net Freezer Capacity | 208 L |
| Multi Air Flow Technology | Yes |
| Net Refrigerator Capacity | 375 L |
| No. Refrigerator Shelves | 4 |
| Net Total Capacity | 583 L |
| Number of Freezer Shelves | 5 |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 5 |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 91 kg |
| Warranty Information | 2 year warranty with an additional 3 year warranty (*registration required)register your product withing 90 days or purchase at: https://www.samsung.com/uk/offer/5-year-samsung-tv-warranty |
| Shipping Height | 190.9 cm |
| Shipping Weight | 99 kg |
| Shipping Width | 97.4 cm |
| Shipping Depth | 71.6 cm |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 6 hr |
| Split | 60/40 |
| Star Rating | 4 |
| Door Alarm | Yes |
| Depth | 65.4 cm |
| Digital Inverter Compressor | Yes |
| Additional Information | Circulates air evenly around the fridge, Extra storage capacity thanks to thinner walls |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Fast Freeze | Yes |
| Features | SpaceMax™, AI Energy 10%, Smart energy savings, All-Around Cooling |
| Energy Efficiency Class | E |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 14 kg |
Samsung RS57DG400EM9EU 91cm Frost Free American Fridge Freezer - Silver
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

