

















The Samsung RF50C532EB1/EU American Fridge Freezer in black is a sleek and stylish addition to any kitchen. With a total capacity of 510 liters, this fridge freezer provides ample space for all your groceries.
Key features of the Samsung RF50C532EB1/EU American Fridge Freezer include:
- Multi Flow technology ensures even cooling throughout the fridge and freezer compartments
- LED lighting illuminates the interior for easy visibility of your food items
- Water and ice dispenser for convenient access to chilled water and ice cubes
- Frost-free technology eliminates the need for manual defrosting
- Energy-efficient design helps save on electricity costs
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | American Style Fridge Freezers |
| Width | 81.7 cm |
| Height | 177.6 cm |
| Product Dimensions | 177.6cm x 81.7cm x 71.5cm |
| Smart App Control | Yes |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Samsung |
| Key Feature 1 | SpaceMax? |
| Key Feature 3 | AI Energy Mode |
| Key Feature 2 | Twin Cooling Plus? |
| GTIN | 8806095154985 |
| Colour | Black |
| Model Number | RF50C532EB1/EU |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Noise Level | 40 dB |
| Number of Freezer Baskets | 2 |
| Number of Freezer Drawers | 2 |
| Net Freezer Capacity | 165 L |
| Multi Air Flow Technology | Yes |
| Net Refrigerator Capacity | 495 L |
| No. Refrigerator Shelves | 3 |
| Net Total Capacity | 660 L |
| Number of Refrigerator Crispers | 3 |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 100 kg |
| Warranty Information | 2 years guarantee + 3 years warrantyregister the warranty within 90 days at www.samsung.com/uk/fiveyearwarranty |
| Water Dispenser | Yes |
| Shipping Height | 190.6 cm |
| Shipping Weight | 108 kg |
| Shipping Width | 88 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Shipping Depth | 77.6 cm |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 12 hr |
| Split | 67/33 |
| Star Rating | 4 |
| Door Alarm | Yes |
| Depth | 71.5 cm |
| Digital Inverter Compressor | Yes |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Fast Freeze | Yes |
| Features | SpaceMax™, Twin Cooling Plus™, AI Energy Mode |
| Energy Efficiency Class | E |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 8 kg |
Samsung RF50C532EB1/EU 81.7cm American Fridge Freezer - Black
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

