



















| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | American Style Fridge Freezers |
| Width | 90.8 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 177.8 cm |
| Alarm - Door open | Yes |
| Product Dimensions | 177.8cm x 90.8cm x 73cm |
| Smart App Control | 1 |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Samsung |
| Key Feature 1 | Total No Frost ? Keeps food fresh longer |
| Key Feature 3 | Slim walls ? Extra storage capacity |
| Key Feature 2 | Voice-controlled door ? Hands-free access |
| GTIN | 8806095312965 |
| Colour | Black |
| Model Number | RF24BB620EB1EU |
| Key Feature 4 | Humidity control ? Optimises freshness |
| Product Type | American Fridge Freezer |
| Plumbed | Yes |
| Noise Level | 38 dB |
| Number of Freezer Baskets | 3 |
| Number of Freezer Drawers | 3 |
| Net Freezer Capacity | 187 L |
| Net Refrigerator Capacity | 487 L |
| No. Refrigerator Shelves | 3 |
| Net Total Capacity | 674 L |
| Thermostat Available | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 136 kg |
| Warranty Information | registration requiredregister the warranty within 90 days at www.samsung.com/uk/fiveyearwarranty |
| Water Dispenser | Yes |
| Shipping Height | 177.8 cm |
| Shipping Weight | 136 kg |
| Shipping Width | 90.8 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Shipping Depth | 73 cm |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 12 hr |
| Split | 70/30 |
| Star Rating | 4 |
| Door Alarm | Yes |
| Depth | 73 cm |
| Defrost Type | Total No Frost |
| Digital Inverter Compressor | Yes |
| Additional Information | SpaceMax™, AI Energy 10%, Twin Cooling Plus™, 5 Year Warranty / 20YR Compressor |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Climate Class | N/SN/ST/T |
| Bluetooth | Yes |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Fast Freeze | Yes |
| Features | Total No Frost ? Keeps food fresh longer, Voice-controlled door ? Hands-free access, Slim walls ? Extra storage capacity, Humidity control ? Optimises freshness |
| Energy Efficiency Class | E |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 12 kg |
| Plumbed | Yes |
| Ice and water | Yes |
| Defrost type | Frost Free |
| Noise Level dB (A) | 38 |
| Temperature display | Yes |
| Total Litre capacity (Net) | 674L |
Samsung RF24BB620EB1EU 70/30 No Frost American Fridge Freezer
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


