





















| Colour Group | Multi-coloured |
|---|---|
| Product Range | Freestanding Fridge Freezers |
| Width | 59.5 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 185.3 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Alarm - Door open | Yes |
| Product Dimensions | 185.3cm x 59.5cm x 65.8cm |
| Colour | Silver & White |
| Manufacturer | Samsung |
| Key Feature 1 | SpaceMax ? More storage with thinner walls |
| Key Feature 3 | Total No Frost ? No ice build-up, no hassle |
| Key Feature 2 | AI Energy ? Saves energy by learning usage |
| GTIN | 8806095230122 |
| Colour | Silver |
| Model Number | RB34C632ESA/EU |
| Key Feature 4 | 65/35 Split ? Smart fridge freezer balance |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 35 dB |
| Net Freezer Capacity | 114 L |
| Net Refrigerator Capacity | 230 L |
| No. Refrigerator Shelves | 3 |
| Net Total Capacity | 341 L |
| Number of Freezer Shelves | 3 |
| Number of Refrigerator Crispers | 3 |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 63 kg |
| Warranty Information | registration requiredregister the warranty within 90 days at www.samsung.com/uk/fiveyearwarranty |
| Water Dispenser | Yes |
| Shipping Height | 193.5 cm |
| Shipping Weight | 66 kg |
| Shipping Width | 63.7 cm |
| Shipping Depth | 74 cm |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 9 hr |
| Suitable for Out Buildings | No |
| Split | 65 / 35 |
| Star Rating | 4 |
| Cooling Capacity (kg/24H) | 8 kg |
| Door Alarm | Yes |
| Depth | 65.8 cm |
| Defrost Type | Total No Frost |
| Digital Inverter Compressor | Yes |
| Climate Class | SN, ST |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | SpaceMax ? More storage with thinner walls, AI Energy ? Saves energy by learning usage, Total No Frost ? No ice build-up, no hassle, 65/35 Split ? Smart fridge freezer balance |
| Energy Efficiency Class | E |
| Defrost type | Frost Free |
| Noise Level dB (A) | 35 |
| Total Litre capacity (Net) | 300 - 350 |
| Fridge/Freezer Litre split (Net) | 65/35 |
Samsung RB34C632ESA/EU 59.5cm 65 / 35 Split Fridge Freezer - Silver / White
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


