



















| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Freestanding Fridge Freezers |
| Width | 59.5 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 185.3 cm |
| Product Dimensions | 185.3cm x 59.5cm x 68.8cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Samsung |
| Key Feature 1 | SpaceMax ? More storage with thinner walls |
| Key Feature 3 | All-Around Cooling ? Evenly chilled freshness |
| Key Feature 2 | Total No Frost ? No ice build-up, no hassle |
| GTIN | 8806095226323 |
| Colour | White |
| Model Number | RB33B610EWW/EU |
| Key Feature 4 | Stylish White ? Modern fridge freezer design |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 35 dB |
| Number of Freezer Baskets | 3 |
| Number of Freezer Drawers | 3 |
| Net Freezer Capacity | 114 L |
| Net Refrigerator Capacity | 230 L |
| No. Refrigerator Shelves | 4 |
| Net Total Capacity | 344 L |
| Number of Refrigerator Crispers | 4 |
| Weight | 63 kg |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any claim |
| Shipping Height | 193.5 cm |
| Shipping Weight | 66 kg |
| Shipping Width | 63.7 cm |
| Shipping Depth | 74 cm |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 9 hr |
| Split | 70/30 |
| Star Rating | 4 |
| Door Alarm | Yes |
| Depth | 68.8 cm |
| Defrost Type | Total No Frost |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Climate Class | SN, T |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | SpaceMax ? More storage with thinner walls, Total No Frost ? No ice build-up, no hassle, All-Around Cooling ? Evenly chilled freshness, Stylish White ? Modern fridge freezer design |
| Energy Efficiency Class | E |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 7 kg |
Samsung RB33B610EWW/EU 59.5cm Fridge Freezer - White
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

