







The Samsung QE98QN90DATXXU 98" 4K Neo QLED TV offers an immersive viewing experience with its large screen size and cutting-edge display technology. This TV features Quantum Matrix Technology for enhanced contrast and brightness, as well as Quantum HDR 32X for vibrant colors and sharp details.
With Object Tracking Sound Pro and OTS+ technology, this TV delivers 3D surround sound that follows the action on screen for a truly cinematic audio experience. The Neo Quantum Processor 8K ensures smooth performance and upscaling of non-4K content to near-4K quality.
Key features of the Samsung QE98QN90DATXXU 98" 4K Neo QLED TV include:
- Quantum Matrix Technology for precise contrast and brightness
- Quantum HDR 32X for rich, lifelike colors
- Object Tracking Sound Pro and OTS+ for immersive 3D surround sound
- Neo Quantum Processor 8K for smooth performance and upscaling
| Product Range | 80 inch plus QLED 4K UHD Televisions |
|---|---|
| Width | 218.51 cm |
| Height | 130.59 cm |
| Product Dimensions | 130.59cm x 218.51cm x 36.49cm |
| Manufacturer | Samsung |
| Key Feature 1 | Ultra Viewing Angle |
| Key Feature 3 | NQ4 AI Gen2 processor |
| Key Feature 2 | Dolby Atmos Cinematic sound |
| GTIN | 8806095395289 |
| Model Number | QE98QN90DATXXU |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| RMS Output Power | 60w |
| Number of USB Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 4 |
| USB | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 70.6 kg |
| Wireless LAN | Yes |
| Speakers | 4.2.2 CH |
| Smart TV | Yes |
| Screen Technology | QLED |
| Screen Size | 98 in |
| Standard Refresh Rate | 120Hz |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth | 36.49 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | QLED |
| Additional Information | Virtal Assistant : Bixby, Alexa, *Subscriptions required. Some apps may not be available at launch. 3rd party content providers may remove apps from the Smart TV platform or stop updating them at any time. |
| Bluetooth | Yes |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Headphone | No |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Features | Ultra Viewing Angle, Dolby Atmos Cinematic sound, NQ4 AI Gen2 processor |
| Energy Efficiency Class | E |
| HDMI | Yes |
| Smart | Yes |
| Screen Size (inches) | 98 |
Samsung QE98QN90DATXXU 98" 4K Neo QLED TV
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


