







The Samsung QE85QN95DATXXU 85" 4K Neo QLED TV is a top-of-the-line television that offers stunning picture quality and a range of smart features.
Key features include:
- 85" 4K Neo QLED display for crisp, clear images
- Quantum HDR 2000 for vibrant colors and deep contrast
- Neo Quantum Processor 4K for smooth performance and upscaling
- Samsung Smart TV platform for streaming apps and content
- Built-in voice assistant for hands-free control
- Object Tracking Sound+ for immersive audio experience
- Ambient Mode+ to blend the TV into your living space when not in use
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | 80 inch plus QLED 4K UHD Televisions |
| Width | 189.02 cm |
| Height | 114.25 cm |
| Product Dimensions | 114.25cm x 189.02cm x 31.86cm |
| Colour | Graphite Black |
| Manufacturer | Samsung |
| Key Feature 1 | Infinity One design |
| Key Feature 3 | Quantum Matrix technology |
| Key Feature 2 | Dolby Atmos Cinematic sound |
| GTIN | 8806095460789 |
| Colour | Black |
| Model Number | QE85QN95DATXXU |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| Number of USB Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 4 |
| USB | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 49.2 kg |
| Wireless LAN | Yes |
| Shipping Height | 124.5 cm |
| Shipping Weight | 62.8 kg |
| Shipping Width | 214.1 cm |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Depth | 23 cm |
| Screen Technology | QLED |
| Screen Size | 85 in |
| Standard Refresh Rate | 100Hz |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth | 31.86 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | Mini LED |
| Additional Information | Virtal Assistant : Bixby, Alexa, *Subscriptions required. Some apps may not be available at launch. 3rd party content providers may remove apps from the Smart TV platform or stop updating them at any time. |
| Bluetooth | Yes |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Headphone | No |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Features | Infinity One design, Dolby Atmos Cinematic sound, Quantum Matrix technology |
| Energy Efficiency Class | F |
| HDMI | Yes |
| Smart | Yes |
| Screen Size (inches) | 85 |
Samsung QE85QN95DATXXU 85" 4K Neo QLED TV
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


