





The Samsung QE85QN90FATXXU 85" 4K Neo QLED Smart TV is a top-of-the-line television that offers stunning picture quality and advanced smart features. With its Neo QLED technology, this TV delivers unparalleled brightness, contrast, and color accuracy for a truly immersive viewing experience.
Key features of the Samsung QE85QN90FATXXU include:
- 85" 4K display with Neo QLED technology for vibrant and lifelike visuals
- Glare-free screen for optimal viewing in any lighting conditions
- Smart TV capabilities with built-in apps like Netflix, Amazon Prime Video, and more
- Built-in voice assistant for hands-free control of the TV and connected devices
- Multiple HDMI and USB ports for connecting external devices
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | 80 inch plus QLED 4K UHD Televisions |
| Width | 189.22 cm |
| Height | 108.19 cm |
| Product Dimensions | 108.19cm x 189.22cm x 2.79cm |
| Vesa Mount Size | 600 x 400 |
| Satellite Tuner (General) | Yes |
| Special Offers Text 1 | Selected soundbar for £99 when bought with a selected Samsung television |
| Multi Audio Output | Yes |
| Colour | Titan Black |
| Manufacturer | Samsung |
| Key Feature 1 | NQ4 AI Gen3 Processor |
| Key Feature 3 | Motion Xcelerator 144Hz |
| Key Feature 2 | Quantum Mini LEDs |
| GTIN | 8806095995175 |
| Colour | Black |
| Model Number | QE85QN90FATXXU |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| RMS Output Power | 60w |
| Number of USB Ports | 2.0 |
| Number of HDMI Ports | 4.0 |
| USB | Yes |
| USB Recording | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Type of Antenna | Terrestrial & Satellite |
| Width with Stand | 189.22 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 43.5 kg |
| Warranty Information | 1 year warranty with additional 4 year promotional warranty (*registration required)register your product withing 90 days or purchase at: https://www.samsung.com/uk/offer/5-year-samsung-tv-warranty |
| Shipping Height | 124.5 cm |
| Shipping Weight | 63.3 kg |
| Shipping Width | 214.1 cm |
| Speakers | 4.2.2CH |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Depth | 23 cm |
| Screen Technology | QLED |
| Screen Size | 85 in |
| Standard Refresh Rate | 120Hz |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth | 2.79 cm |
| Depth with Stand | 32.13 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | QLED |
| Bluetooth | Yes |
| Height with Stand | 114.3 cm |
| Maximum Resolution | 4K |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Features | NQ4 AI Gen3 Processor , Quantum Mini LEDs, Motion Xcelerator 144Hz |
| Energy Efficiency Class | E |
| Enhanced Refresh Rate | 165Hz |
| HDMI | Yes |
| Smart | Yes |
| Freesat Built In | No |
| Screen Size (inches) | 85 |
Samsung QE85QN90FATXXU 85" 4K Neo QLED 4K Glare Free Smart TV
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


