







The Samsung QE85QN90DATXXU 85" 4K Neo QLED TV is a top-of-the-line television that offers stunning picture quality and immersive viewing experience.
Key features include:
- 85" 4K Neo QLED display for vibrant colors and deep blacks
- Quantum HDR 2000 for incredible detail and contrast
- Quantum Processor 4K for smooth and responsive performance
- Object Tracking Sound+ for immersive audio experience
- Samsung Smart TV platform for easy access to streaming services and apps
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | 80 inch plus QLED 4K UHD Televisions |
| Width | 189.22 cm |
| Height | 114.3 cm |
| Product Dimensions | 114.3cm x 189.22cm x 32.13cm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Samsung |
| Key Feature 1 | Ultra Viewing Angle |
| Key Feature 3 | NQ4 AI Gen2 processor |
| Key Feature 2 | Dolby Atmos Cinematic sound |
| GTIN | 8806095395449 |
| Colour | Black |
| Model Number | QE85QN90DATXXU |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| Number of USB Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 4 |
| USB | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 49.9 kg |
| Wireless LAN | Yes |
| Speakers | 4.2.2 CH |
| Smart TV | Yes |
| Screen Technology | QLED |
| Screen Size | 85 in |
| Standard Refresh Rate | 100Hz (up to 4K 144Hz) |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth | 32.13 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | Mini LED |
| Additional Information | Virtal Assistant : Bixby, Alexa, *Subscriptions required. Some apps may not be available at launch. 3rd party content providers may remove apps from the Smart TV platform or stop updating them at any time. |
| Bluetooth | Yes |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Headphone | No |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Features | Ultra Viewing Angle, Dolby Atmos Cinematic sound, NQ4 AI Gen2 processor |
| Energy Efficiency Class | E |
| HDMI | Yes |
| with DVD player | No |
| Smart | Yes |
| Freesat Built In | No |
| Screen Size (inches) | 85 |
Samsung QE85QN90DATXXU 85" 4K Neo QLED TV
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


