



The Samsung QE85QN900FTXXU 85" 8K Neo QLED TV is a cutting-edge television that offers an unparalleled viewing experience. With its advanced technology and sleek design, this TV is perfect for anyone looking to take their entertainment to the next level.
Key Features:
- 8K Resolution: Enjoy incredibly sharp and detailed images with four times the resolution of 4K.
- Neo QLED Technology: Experience vibrant colors and deep blacks thanks to the innovative Quantum Dot technology.
- Glare Free Screen: Say goodbye to annoying reflections and enjoy a clear picture from any angle.
- AI Upscaling: Enhance lower resolution content to near-8K quality for a more immersive viewing experience.
- Dolby Atmos: Immerse yourself in multi-dimensional sound that moves all around you for a truly cinematic experience.
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | 80 inch plus QLED 8K Televisions |
| Width | 190.68 cm |
| Height | 108.78 cm |
| Product Dimensions | 108.78cm x 190.68cm x 3.95cm |
| Vesa Mount Size | 600 x 400 |
| Special Offers Text 1 | Selected soundbar for £99 when bought with a selected Samsung television |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Samsung |
| Key Feature 1 | NQ8 AI Gen2 Processor |
| Key Feature 3 | Quantum Matrix Technology Pro |
| Key Feature 2 | 8K AI Upscaling |
| GTIN | 8806097097488 |
| Colour | Black |
| Model Number | QE85QN900FTXXU |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| RMS Output Power | 70w |
| Number of USB Ports | 2.0 |
| Number of HDMI Ports | 4.0 |
| USB | Yes |
| USB Recording | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Type of Antenna | Terrestrial & Satellite |
| Width with Stand | 190.68 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 45.5 kg |
| Warranty Information | 1 year warranty with additional 4 year promotional warranty (*registration required)register your product withing 90 days or purchase at: https://www.samsung.com/uk/offer/5-year-samsung-tv-warranty |
| Shipping Height | 120 cm |
| Shipping Weight | 57.7 kg |
| Shipping Width | 207 cm |
| Speakers | 4.2.2CH |
| Smart Connect | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Depth | 17.8 cm |
| Screen Technology | Neo QLED |
| Screen Size | 85 in |
| Standard Refresh Rate | 100Hz |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth | 3.95 cm |
| Depth with Stand | 17.8 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | QLED |
| Bluetooth | Yes |
| Height with Stand | 112.54 cm |
| Maximum Resolution | 8K |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Features | NQ8 AI Gen2 Processor, 8K AI Upscaling, Quantum Matrix Technology Pro |
| Energy Efficiency Class | G |
| Enhanced Refresh Rate | 165Hz |
| HDMI | Yes |
| Vesa Bracket Size | 600 x 400 |
| Promotion 2 | Samsung HWQ600FXU Soundbar Offer |
| Promotion 3 | Samsung 5 year warranty |
| Smart | Yes |
| Screen Size (inches) | 85 |
Samsung QE85QN900FTXXU 85" 8K Neo QLED Glare Free with AI Upscaling & Dolby Atmos? TV
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



