





The Samsung QE85QN73FATXXU 85" 4K Neo QLED HDR Smart TV offers a stunning viewing experience with its advanced technology and sleek design.
Key features include:
- 85" 4K Neo QLED display for vibrant colors and sharp detail
- Quantum HDR for enhanced contrast and brightness
- Smart TV functionality with built-in voice assistant and streaming apps
- Ambient Mode+ for blending the TV into your living space when not in use
- Motion Xcelerator Turbo+ for smooth and clear motion during fast-paced scenes
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | 80 inch plus QLED 4K UHD Televisions |
| Width | 190.17 cm |
| Height | 108.65 cm |
| Product Dimensions | 108.65cm x 190.17cm x 2.69cm |
| Vesa Mount Size | 600 x 400 |
| Special Offers Text 1 | Selected soundbar for £99 when bought with a selected Samsung television |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Samsung |
| Key Feature 1 | 4K AI Upscaling |
| Key Feature 3 | Quantum Mini LEDs |
| Key Feature 2 | AI Sound Pro |
| GTIN | 8806095973852 |
| Colour | Black |
| Model Number | QE85QN73FATXXU |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| RMS Output Power | 20W |
| Number of USB Ports | 2.0 |
| Number of HDMI Ports | 4.0 |
| USB | Yes |
| USB Recording | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Type of Antenna | Terrestrial & Satellite |
| Width with Stand | 190.17 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 40.7 kg |
| Warranty Information | 1 year warranty with additional 4 year promotional warranty (*registration required)register your product withing 90 days or purchase at: https://www.samsung.com/uk/offer/5-year-samsung-tv-warranty |
| Shipping Height | 120 cm |
| Shipping Weight | 53.9 kg |
| Shipping Width | 205.9 cm |
| Speakers | 2Ch |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Depth | 17.1 cm |
| Screen Technology | QLED |
| Screen Size | 85 in |
| Standard Refresh Rate | 100Hz |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth | 2.69 cm |
| Depth with Stand | 36.65 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | QLED |
| Bluetooth | Yes |
| Height with Stand | 114.42 cm |
| Maximum Resolution | 4K |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Features | 4K AI Upscaling, AI Sound Pro, Quantum Mini LEDs |
| Energy Efficiency Class | E |
| Enhanced Refresh Rate | 144Hz |
| HDMI | Yes |
| Vesa Bracket Size | 600 x 400 |
| Promotions | . |
| Promotion 2 | Samsung HWB650FXU Soundbar Offer |
| Promotion 3 | Samsung 5 year warranty |
| Smart | Yes |
| Screen Size (inches) | 85 |
Samsung QE85QN73FATXXU 85" 4K Neo QLED HDR Smart TV
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



