





The Samsung QE85Q7F2AUXXU 85" 4K QLED AI Smart TV is a top-of-the-line television that offers stunning picture quality and smart features for an immersive viewing experience.
Key Features:
- 85" QLED display with 4K resolution for crystal-clear images
- Quantum Dot technology for vibrant colors and deep contrast
- Built-in AI technology for smart features and voice control
- Smart Hub for easy access to streaming services and apps
- One Connect Box for clutter-free connectivity
- 360-degree design for a sleek and modern look
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | 80 inch plus QLED 4K UHD Televisions |
| Width | 190.12 cm |
| Height | 108.8 cm |
| Product Dimensions | 108.8cm x 190.12cm x 6.14cm |
| Vesa Mount Size | 600 x 400 |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Samsung |
| Key Feature 1 | Q4 AI Processor |
| Key Feature 3 | Object Tracking Sound LITE |
| Key Feature 2 | Real Quantum Dot |
| GTIN | 8806097398134 |
| Model Number | QE85Q7F2AUXXU |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| RMS Output Power | 20W |
| Number of USB Ports | 1.0 |
| Number of HDMI Ports | 3.0 |
| USB | Yes |
| USB Recording | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Type of Antenna | Terrestrial & Satellite |
| Width with Stand | 190.12 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 32.5 kg |
| Warranty Information | 1 year warranty with additional 4 year promotional warranty (*registration required)register your product withing 90 days or purchase at: https://www.samsung.com/uk/offer/5-year-samsung-tv-warranty |
| Shipping Height | 120 cm |
| Shipping Weight | 45.1 kg |
| Shipping Width | 207.5 cm |
| Speakers | 2Ch |
| Smart Connect | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Depth | 17.1 cm |
| Screen Technology | QLED |
| Screen Size | 85 in |
| Standard Refresh Rate | 50Hz |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth | 6.14 cm |
| Depth with Stand | 35.9 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | QLED |
| Bluetooth | Yes |
| Height with Stand | 113.23 cm |
| Maximum Resolution | 4K |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Features | Q4 AI Processor, Real Quantum Dot, Object Tracking Sound Lite |
| Energy Efficiency Class | G |
| HDMI | Yes |
| Promotions | Samsung Consumer Promotion |
Samsung QE85Q7F2AUXXU 85" 4K QLED AI Smart TV
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


