



























The Samsung QE85LS03FWUXXU 85" Neo QLED The Frame Pro TV is a top-of-the-line television that combines stunning picture quality with a sleek, modern design. This TV is perfect for anyone looking to elevate their home entertainment experience.
Key Features:
- 85" Neo QLED display for vibrant colors and deep blacks
- The Frame design allows the TV to blend seamlessly into any decor
- Quantum Processor 4K for crisp, clear images and smooth motion
- Built-in Art Mode displays artwork when the TV is not in use
- One Connect Box for easy cable management and clutter-free setup
- Adaptive Picture technology adjusts the display based on ambient lighting
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | 80 inch plus QLED 4K UHD Televisions |
| Width | 190.43 cm |
| Height | 109 cm |
| Product Dimensions | 109cm x 190.43cm x 2.69cm |
| Vesa Mount Size | 600 x 400mm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Samsung |
| Key Feature 1 | Modern Frame Design & Bezel |
| Key Feature 3 | Art Mode |
| Key Feature 2 | Matte display |
| GTIN | 8806097124320 |
| Colour | Black |
| Model Number | QE85LS03FWUXXU |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| RMS Output Power | 40W |
| Number of USB Ports | 3.0 |
| Number of HDMI Ports | 5.0 |
| USB | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Type of Antenna | Terrestrial & Satellite |
| TV Services | Yes |
| Width with Stand | 190.43 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 40.8 kg |
| Warranty Information | the additional year must be registered on https://rangemaster.sdawarranty.co.uk |
| Shipping Height | 120 cm |
| Shipping Weight | 53.7 kg |
| Shipping Width | 206.8 cm |
| Speakers | 2.0.2CH |
| Smart Connect | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Depth | 17.8 cm |
| Screen Technology | Neo QLED |
| Screen Size | 85 in |
| Standard Refresh Rate | 100Hz |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth | 2.69 cm |
| Depth with Stand | 36.9 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | QLED |
| Bluetooth | Yes |
| Height with Stand | 112.7 cm |
| Maximum Resolution | 4K |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Features | Modern Frame Design & Bezel, Matte Display, Art Mode |
| Energy Efficiency Class | G |
| Enhanced Refresh Rate | 144Hz |
| HDMI | Yes |
| Vesa Bracket Size | 600 x 400 |
| Promotion 3 | Samsung 5 year warranty |
| Screen Size (inches) | 85 |
Samsung QE85LS03FWUXXU 85" Neo QLED The Frame Pro TV
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



