























Experience stunning picture quality and smart functionality with the Samsung QE83S95FAEXXU 83" 4K OLED Smart AI TV. This TV features an OLED panel that delivers vibrant colors, deep blacks, and incredible contrast for a truly immersive viewing experience. The built-in AI technology enhances picture and sound quality, automatically adjusting settings to optimize your viewing experience.
With the Samsung QE83S95FAEXXU, you can enjoy your favorite content in stunning 4K resolution, bringing every detail to life. The TV also features smart functionality, allowing you to access popular streaming services, browse the web, and control your smart home devices all from one convenient hub. Plus, with built-in voice control, you can easily navigate through menus and search for content using just your voice.
Key Features:
- 83" OLED panel for vibrant colors and deep blacks
- 4K resolution for stunning picture quality
- AI technology enhances picture and sound quality
- Smart functionality for accessing streaming services and controlling smart home devices
- Built-in voice control for easy navigation
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | 80 inch plus OLED 4K UHD Televisions |
| Width | 184.42 cm |
| Height | 105.68 cm |
| Product Dimensions | 105.68cm x 184.42cm x 1.26cm |
| Vesa Mount Size | 400 x 400 |
| Special Offers Text 1 | Selected soundbar for £99 when bought with a selected Samsung television |
| Colour | Graphite Black |
| Manufacturer | Samsung |
| Key Feature 1 | OLED Glare Free |
| Key Feature 3 | One Connect Box |
| Key Feature 2 | OLED HDR Pro |
| GTIN | 8806097090076 |
| Colour | Black |
| Model Number | QE83S95FAEXXU |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| RMS Output Power | 70w |
| Number of USB Ports | 4.0 |
| Number of HDMI Ports | 4.0 |
| USB | Yes |
| USB Recording | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Type of Antenna | Terrestrial & Satellite |
| Width with Stand | 184.42 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 38.6 kg |
| Warranty Information | 1 year warranty with additional 4 year promotional warranty (*registration required)register your product withing 90 days or purchase at: https://www.samsung.com/uk/offer/5-year-samsung-tv-warranty |
| Shipping Height | 121.9 cm |
| Shipping Weight | 68.1 kg |
| Shipping Width | 205.5 cm |
| Speakers | 4.2.2CH |
| Smart Connect | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Depth | 19.1 cm |
| Screen Technology | OLED |
| Screen Size | 83 in |
| Standard Refresh Rate | 100Hz |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth | 1.26 cm |
| Depth with Stand | 30.37 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | OLED |
| Bluetooth | Yes |
| Height with Stand | 112.34 cm |
| Maximum Resolution | 4K |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Features | OLED Glare Free, OLED HDR Pro, One Connect Box |
| Energy Efficiency Class | G |
| Enhanced Refresh Rate | 165Hz |
| HDMI | Yes |
Samsung QE83S95FAEXXU 83" 4K OLED Smart AI TV
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

