







Experience unparalleled picture quality with the Samsung QE83S90FAEXXU 83" 4K OLED Smart AI TV. This TV features a stunning 4K OLED display that delivers deep blacks, vibrant colors, and incredible contrast. With AI technology, this TV can intelligently upscale content to near-4K resolution, providing a crisp and clear viewing experience.
Immerse yourself in your favorite movies, TV shows, and games with the Samsung QE83S90FAEXXU. This TV features a sleek design with a nearly bezel-less screen, giving you a truly cinematic experience. With built-in smart capabilities, you can easily access your favorite streaming services, apps, and more with the click of a button.
Enhance your audio experience with the Samsung QE83S90FAEXXU's built-in speakers, which deliver clear and immersive sound. Whether you're watching a movie or playing a game, you'll feel like you're right in the action.
- 83" 4K OLED display for stunning picture quality
- AI technology for intelligent upscaling of content
- Sleek design with nearly bezel-less screen
- Built-in smart capabilities for easy access to streaming services and apps
- Built-in speakers for clear and immersive sound
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | 80 inch plus OLED 4K UHD Televisions |
| Width | 185.1 cm |
| Height | 106.28 cm |
| Product Dimensions | 106.28cm x 185.1cm x 4.49cm |
| Vesa Mount Size | 400 x 300 |
| Colour | Graphite Black |
| Manufacturer | Samsung |
| Key Feature 1 | NQ4 AI Gen3 Processor |
| Key Feature 3 | Object Tracking Sound LITE |
| Key Feature 2 | Motion Xcelerator 144Hz |
| GTIN | 8806097095033 |
| Colour | Black |
| Model Number | QE83S90FAEXXU |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| RMS Output Power | 60w |
| Number of USB Ports | 2.0 |
| Number of HDMI Ports | 4.0 |
| USB | Yes |
| USB Recording | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Type of Antenna | Terrestrial & Satellite |
| Width with Stand | 185.1 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 37.6 kg |
| Warranty Information | 1 year warranty with additional 4 year promotional warranty (*registration required)register your product withing 90 days or purchase at: https://www.samsung.com/uk/offer/5-year-samsung-tv-warranty |
| Shipping Height | 123.4 cm |
| Shipping Weight | 52.1 kg |
| Shipping Width | 202.4 cm |
| Speakers | 2.1.2CH |
| Smart Connect | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Depth | 18.9 cm |
| Screen Technology | OLED |
| Screen Size | 83 in |
| Standard Refresh Rate | 100Hz |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth | 4.49 cm |
| Depth with Stand | 35.9 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | OLED |
| Bluetooth | Yes |
| Height with Stand | 113.37 cm |
| Maximum Resolution | 4K |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Features | NQ4 AI Gen3 Processor, Motion Xcelerator 144Hz, Object Tracking Sound Lite |
| Energy Efficiency Class | F |
| Enhanced Refresh Rate | 144Hz |
| HDMI | Yes |
| Promotions | . |
Samsung QE83S90FAEXXU 83" 4K OLED Smart AI TV
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

