







The Samsung QE77S95FATXXU 77" OLED Smart AI TV is a top-of-the-line television that offers stunning picture quality and advanced features for an immersive viewing experience.
Key Features:
- 77" OLED display for vibrant colors and deep blacks
- Smart TV capabilities allow you to stream your favorite content from apps like Netflix, Hulu, and more
- Built-in AI technology for voice control and personalized recommendations
- 4K resolution for crystal-clear images
- High dynamic range (HDR) support for enhanced contrast and brightness
- Sleek design with minimal bezels for a modern look
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | 75 to 79 inch OLED 4K UHD Televisions |
| Width | 171.66 cm |
| Height | 98.41 cm |
| Product Dimensions | 98.41cm x 171.66cm x 1.12cm |
| Vesa Mount Size | 400 x 400 |
| Satellite Tuner (General) | Yes |
| Special Offers Text 1 | Selected soundbar for £99 when bought with a selected Samsung television |
| Colour | Graphite Black |
| Manufacturer | Samsung |
| Key Feature 1 | OLED Glare Free technology |
| Key Feature 3 | Infinity Oe Design |
| Key Feature 2 | One Connect Box |
| GTIN | 8806097090120 |
| Colour | Black |
| Model Number | QE77S95FATXXU |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| RMS Output Power | 70w |
| Number of USB Ports | 4.0 |
| Number of HDMI Ports | 4.0 |
| USB | Yes |
| USB Recording | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Type of Antenna | Terrestrial & Satellite |
| Width with Stand | 171.66 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 28.2 kg |
| Warranty Information | 1 year warranty with additional 4 year promotional warranty (*registration required)register your product withing 90 days or purchase at: https://www.samsung.com/uk/offer/5-year-samsung-tv-warranty |
| Shipping Height | 115.3 cm |
| Shipping Weight | 54 kg |
| Shipping Width | 189.3 cm |
| Speakers | 4.2.2CH |
| Smart Connect | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Depth | 18.5 cm |
| Screen Technology | OLED |
| Screen Size | 77 in |
| Standard Refresh Rate | 100Hz |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth | 1.12 cm |
| Depth with Stand | 28.64 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | OLED |
| Bluetooth | Yes |
| Height with Stand | 104.81 cm |
| Maximum Resolution | 4K |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Features | OLED Glare Free technology, One Connect Box, Infinity Oe Design |
| Energy Efficiency Class | F |
| Enhanced Refresh Rate | 165Hz |
| HDMI | Yes |
| Smart | Yes |
| Screen Size (inches) | 77 |
Samsung QE77S95FATXXU 77" OLED Smart AI TV
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

