























The Samsung QE77S95DATXXU is a top-of-the-line 77-inch 4K OLED TV that delivers stunning picture quality and immersive viewing experience. With its cutting-edge technology and sleek design, this TV is perfect for movie nights, gaming sessions, and everyday entertainment.
Key Features:
- 77-inch OLED display for vibrant colors and deep blacks
- 4K resolution for crystal-clear picture quality
- Quantum Processor for smooth performance and upscaling
- Dolby Atmos sound for immersive audio experience
- Smart TV features for easy access to streaming services and apps
- Thin bezels and sleek design for a modern look
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | 75 to 79 inch OLED 4K UHD Televisions |
| Width | 171.66 cm |
| Height | 104.1 cm |
| Product Dimensions | 104.1cm x 171.66cm x 28.6cm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Samsung |
| Key Feature 1 | OLED HDR Pro technology |
| Key Feature 3 | Infinity One design |
| Key Feature 2 | Glare-free screen |
| GTIN | 8806095470184 |
| Colour | Black |
| Model Number | QE77S95DATXXU |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| RMS Output Power | 70w |
| Number of USB Ports | 4 |
| Number of HDMI Ports | 4 |
| USB | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 40 kg |
| Wireless LAN | Yes |
| Speakers | 4.2.2 CH |
| Smart TV | Yes |
| Screen Technology | OLED |
| Screen Size | 77 in |
| Standard Refresh Rate | 100Hz (up to 4K 144Hz) |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth | 28.6 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | OLED |
| Additional Information | Virtual Assistant : Bixby, Alexa, *Subscriptions required. Some apps may not be available at launch. 3rd party content providers may remove apps from the Smart TV platform or stop updating them at any time. |
| Bluetooth | Yes |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Headphone | No |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Features | OLED HDR Pro technology, Glare-free screen, Infinity One design |
| Energy Efficiency Class | F |
| HDMI | Yes |
| with DVD player | No |
| Smart | Yes |
| Freesat Built In | No |
| Screen Size (inches) | 77 |
Samsung QE77S95DATXXU 77" 4K OLED TV
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


