







The Samsung QE75QN95DATXXU 75" 4K Neo QLED TV offers a stunning viewing experience with its cutting-edge technology and sleek design. With Quantum Matrix Technology, Quantum HDR 2000, and Quantum Processor 4K, this TV delivers lifelike colors, deep blacks, and sharp details for an immersive cinematic experience.
Key features include:
- Quantum Matrix Technology for precise control of the mini-LED backlight
- Quantum HDR 2000 for vibrant and detailed HDR content
- Quantum Processor 4K for AI-powered picture and sound optimization
- Neo Quantum Infinity Design for a sleek and modern look
- Object Tracking Sound Pro for immersive 3D audio
| Product Range | 75 to 79 inch QLED 4 UHD Televisions |
|---|---|
| Width | 166.8 cm |
| Height | 101.61 cm |
| Product Dimensions | 101.61cm x 166.8cm x 30.24cm |
| Manufacturer | Samsung |
| Key Feature 1 | Infinity One design |
| Key Feature 3 | Quantum Matrix technology |
| Key Feature 2 | Dolby Atmos Cinematic sound |
| GTIN | 8806095460765 |
| Model Number | QE75QN95DATXXU |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| RMS Output Power | 70w |
| Number of USB Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 4 |
| USB | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes - 400x400mm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 39.3 kg |
| Wireless LAN | Yes |
| Speakers | 4.2.2 CH |
| Smart TV | Yes |
| Screen Technology | QLED |
| Screen Size | 75 in |
| Standard Refresh Rate | 100Hz (up to 4K 144Hz) |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth | 30.24 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | Mini LED |
| Additional Information | *Subscriptions required. Some apps may not be available at launch. 3rd party content providers may remove apps from the Smart TV platform or stop updating them at any time. |
| Bluetooth | Yes |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Headphone | No |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Features | Infinity One design, Dolby Atmos Cinematic sound, Quantum Matrix technology |
| Energy Efficiency Class | F |
| HDMI | Yes |
| with DVD player | No |
| Smart | Yes |
| Freesat Built In | No |
| Screen Size (inches) | 75 |
Samsung QE75QN95DATXXU 75" 4K Neo QLED TV
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


