







The Samsung QE75QN90FATXXU 75" 4K Neo QLED Smart TV offers a stunning viewing experience with its cutting-edge technology and sleek design. With Quantum Matrix Technology, this TV delivers deep blacks and vibrant colors for a truly immersive picture quality. The Neo Quantum Processor 4K ensures smooth performance and upscaling of content to near 4K resolution. The Anti-Glare technology reduces reflections and enhances visibility in any lighting conditions. With Object Tracking Sound, the audio follows the action on screen for a dynamic sound experience.
- Quantum Matrix Technology for deep blacks and vibrant colors
- Neo Quantum Processor 4K for smooth performance and upscaling
- Anti-Glare technology for enhanced visibility in any lighting conditions
- Object Tracking Sound for dynamic audio experience
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | 75 to 79 inch QLED 4 UHD Televisions |
| Width | 167 cm |
| Height | 95.74 cm |
| Product Dimensions | 95.74cm x 167cm x 2.77cm |
| Vesa Mount Size | 400 x 400 |
| Special Offers Text 1 | Selected soundbar for £99 when bought with a selected Samsung television |
| Colour | Titan Black |
| Manufacturer | Samsung |
| Key Feature 1 | NQ4 AI Gen3 Processor |
| Key Feature 3 | Motion Xcelerator 144Hz |
| Key Feature 2 | Quantum Mini LEDs |
| GTIN | 8806095989709 |
| Colour | Black |
| Model Number | QE75QN90FATXXU |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| RMS Output Power | 60w |
| Number of USB Ports | 2.0 |
| Number of HDMI Ports | 4.0 |
| USB | Yes |
| USB Recording | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Type of Antenna | Terrestrial & Satellite |
| Width with Stand | 167 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 34.1 kg |
| Warranty Information | 1 year warranty with additional 4 year promotional warranty (*registration required)register your product withing 90 days or purchase at: https://www.samsung.com/uk/offer/5-year-samsung-tv-warranty |
| Shipping Height | 111.8 cm |
| Shipping Weight | 50.2 kg |
| Shipping Width | 188.4 cm |
| Speakers | 4.2.2CH |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Depth | 19.1 cm |
| Screen Technology | QLED |
| Screen Size | 75 in |
| Standard Refresh Rate | 120Hz |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth | 2.77 cm |
| Depth with Stand | 30.12 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | QLED |
| Bluetooth | Yes |
| Height with Stand | 101.72 cm |
| Maximum Resolution | 4K |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Features | NQ4 AI Gen3 Processor , Quantum Mini LEDs, Motion Xcelerator 144Hz |
| Energy Efficiency Class | E |
| Enhanced Refresh Rate | 165Hz |
| HDMI | Yes |
Samsung QE75QN90FATXXU 75" 4K Neo QLED 4K Glare Free Smart TV
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

