The Samsung QE75QN90FATXXU 75" 4K Neo QLED Smart TV offers a stunning viewing experience with its cutting-edge technology and sleek design. With Quantum Matrix Technology, this TV delivers deep blacks and vibrant colors for a truly immersive picture quality. The Neo Quantum Processor 4K ensures smooth performance and upscaling of content to near 4K resolution. The Anti-Glare technology reduces reflections and enhances visibility in any lighting conditions. With Object Tracking Sound, the audio follows the action on screen for a dynamic sound experience.
- Quantum Matrix Technology for deep blacks and vibrant colors
- Neo Quantum Processor 4K for smooth performance and upscaling
- Anti-Glare technology for enhanced visibility in any lighting conditions
- Object Tracking Sound for dynamic audio experience
More Information
Colour Group Black
Product Range 75 to 79 inch QLED 4 UHD Televisions
Width 167 cm
Height 95.74 cm
Product Dimensions 95.74cm x 167cm x 2.77cm
Vesa Mount Size 400 x 400
Colour Titan Black
Manufacturer Samsung
Key Feature 1 NQ4 AI Gen3 Processor
Key Feature 3 Motion Xcelerator 144Hz
Key Feature 2 Quantum Mini LEDs
GTIN 8806095989709
Colour Black
Model Number QE75QN90FATXXU
Product Category Group CE
Product Type TV
RMS Output Power 60w
Number of USB Ports 2.0
Number of HDMI Ports 4.0
USB Yes
USB Recording Yes
VESA Mount Compatible Yes
Type of Antenna Terrestrial & Satellite
Width with Stand 167 cm
Wi-Fi Yes
Weight 34.1 kg
Shipping Height 111.8 cm
Shipping Weight 50.2 kg
Shipping Width 188.4 cm
Speakers 4.2.2CH
Smart TV Yes
Shipping Depth 19.1 cm
Screen Technology QLED
Screen Size 75 in
Standard Refresh Rate 120Hz
Digital Tuner Yes
Depth 2.77 cm
Depth with Stand 30.12 cm
Aspect Ratio 16:09
Backlight Technology QLED
Bluetooth Yes
Height with Stand 101.72 cm
Maximum Resolution 4K
Electronic Program Guide Yes
Features NQ4 AI Gen3 Processor , Quantum Mini LEDs, Motion Xcelerator 144Hz
Energy Efficiency Class E
Enhanced Refresh Rate 165Hz
HDMI Yes
Samsung QE75QN90FATXXU 75" 4K Neo QLED 4K Glare Free Smart TV