







The Samsung QE75QN90DATXXU 75" 4K Neo QLED TV offers an immersive viewing experience with its stunning picture quality and innovative technology.
Key features include:
- Quantum Matrix Technology: Delivers deep blacks and vibrant colors for a lifelike viewing experience.
- Neo Quantum Processor 4K: Enhances picture quality and optimizes sound for a truly cinematic experience.
- Object Tracking Sound+: Provides immersive audio that follows the action on screen for a more realistic sound experience.
- Infinity One Design: A sleek and stylish design that enhances any living space.
- Samsung Smart TV: Access your favorite streaming services, apps, and content with ease.
| Product Range | 75 to 79 inch QLED 4 UHD Televisions |
|---|---|
| Width | 167 cm |
| Height | 101.72 cm |
| Product Dimensions | 101.72cm x 167cm x 30.12cm |
| Manufacturer | Samsung |
| Key Feature 1 | Ultra Viewing Angle |
| Key Feature 3 | NQ4 AI Gen2 processor |
| Key Feature 2 | Dolby Atmos Cinematic sound |
| GTIN | 8806095395425 |
| Model Number | QE75QN90DATXXU |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| RMS Output Power | 60w |
| Number of USB Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 4 |
| USB | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes - 400x400mm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 39.7 kg |
| Wireless LAN | Yes |
| Speakers | 4.2.2 CH |
| Smart TV | Yes |
| Screen Technology | Neo QLED |
| Screen Size | 74 in |
| Standard Refresh Rate | 100Hz (up to 4K 144Hz) |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth | 30.12 cm |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Backlight Technology | Mini LED |
| Additional Information | *Subscriptions required. Some apps may not be available at launch. 3rd party content providers may remove apps from the Smart TV platform or stop updating them at any time. |
| Bluetooth | Yes |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Headphone | No |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Features | Ultra Viewing Angle, Dolby Atmos Cinematic sound, NQ4 AI Gen2 processor |
| Energy Efficiency Class | E |
| HDMI | Yes |
| with DVD player | No |
| Promotion 3 | Samsung 5 year warranty |
| Smart | Yes |
| Freesat Built In | No |
| Screen Size (inches) | 75 |
Samsung QE75QN90DATXXU 75" 4K Neo QLED TV
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



