





| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | 75 to 79 inch QLED 8K Televisions |
| Width | 165.52 cm |
| Height | 101.85 cm |
| Product Dimensions | 101.85cm x 165.52cm x 28.38cm |
| Colour | Graphite Black |
| Manufacturer | Samsung |
| Key Feature 1 | Neo Quantum HDR 8K Pro |
| Key Feature 3 | Infinity Air design |
| Key Feature 2 | Dolby Atmos Cinematic sound |
| GTIN | 8806095523545 |
| Colour | Black |
| Model Number | QE75QN900DTXXU |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| RMS Output Power | 90w |
| Number of USB Ports | 3 |
| Number of HDMI Ports | 4 |
| USB | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes - 400 x 300 |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 39.8 kg |
| Wireless LAN | Yes |
| Shipping Height | 112.4 cm |
| Shipping Weight | 53.6 kg |
| Shipping Width | 181.4 cm |
| Speakers | 6.2.4 CH |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Depth | 19.1 cm |
| Screen Technology | 8K |
| Screen Size | 75 in |
| Standard Refresh Rate | 100Hz |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth | 28.38 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | Mini LED |
| Additional Information | Virtal Assistant : Bixby, Alexa, *Subscriptions required. Some apps may not be available at launch. 3rd party content providers may remove apps from the Smart TV platform or stop updating them at any time. |
| Bluetooth | Yes |
| Maximum Resolution | 7680 x 4320 |
| Headphone | No |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Features | Neo Quantum HDR 8K Pro, Dolby Atmos Cinematic sound, Infinity Air design |
| Energy Efficiency Class | G |
| HDMI | Yes |
| Promotion 3 | Samsung 5 year warranty |
| Smart | Yes |
| Screen Size (inches) | 75 |
Samsung QE75QN900DTXXU 75" 8K Neo QLED 8K TV
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



