Samsung QE75QN85DBTXXU 75" 4K Neo QLED TV
- ColourBlack
- Freesat Built In/Sat TunerNo
- SmartYes
- Energy rateF
- Screen Size (inches)75
- with DVD playerNo
- Manufacturer Guarantee5 years
- EAN8806095536200
The Samsung QE75QN85DBTXXU 75" 4K Neo QLED TV delivers stunning picture quality and immersive sound for a truly cinematic viewing experience.
Key features include:
- Neo QLED technology for enhanced contrast and brightness
- Quantum HDR 2000 for lifelike colors and details
- Object Tracking Sound+ for immersive audio that follows the action on screen
- Ambient Mode+ to blend your TV into your living space when not in use
- Samsung Tizen operating system for seamless streaming and smart home integration
| Manufacturer | Samsung |
|---|---|
| GTIN | 8806095536200 |
| Colour | Black |
| Model Number | QE75QN85DBTXXU |
| Colour Group | Black |
| Product Range | 75 to 79 inch QLED 4 UHD Televisions |
| Width | 167.02 cm |
| Height | 101.59 cm |
| Product Dimensions | 101.59cm x 167.02cm x 27.49cm |
| Colour | Black |
| Key Feature 1 | Quantum Matrix technology |
| Key Feature 3 | Neo Quantum HDR |
| Key Feature 2 | Dolby Atmos Virtual surround sound |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| RMS Output Power | 40W |
| Number of USB Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 4 |
| USB | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 38.5 kg |
| Wireless LAN | Yes |
| Speakers | 2.2 CH |
| Smart TV | Yes |
| Screen Technology | Neo QLED |
| Screen Size | 75 in |
| Standard Refresh Rate | 100Hz |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth | 27.49 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | Mini LED |
| Additional Information | Virtual Assistant : Bixby, Alexa, *Subscriptions required. Some apps may not be available at launch. 3rd party content providers may remove apps from the Smart TV platform or stop updating them at any time. |
| Bluetooth | Yes |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Headphone | No |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Features | Quantum Matrix technology, Dolby Atmos Virtual surround sound, Neo Quantum HDR |
| Energy Efficiency Class | F |
| HDMI | Yes |
| with DVD player | No |
| Smart | Yes |
| Freesat Built In | No |
| Screen Size (inches) | 75 |


