







The Samsung QE75QN800DTXXU 75" 8K Neo QLED TV offers an immersive viewing experience with its cutting-edge technology and stunning picture quality. With a resolution of 7680 x 4320, this TV delivers four times the resolution of 4K for incredibly sharp and detailed images.
Featuring Quantum HDR 32X, this TV ensures vibrant colors and deep contrast for a lifelike viewing experience. The Neo Quantum Processor 8K enhances picture quality by upscaling content to near-8K resolution, while Object Tracking Sound+ technology delivers immersive audio that follows the action on screen.
With a sleek and modern design, this TV seamlessly blends into any living space. The One Connect Box eliminates cable clutter by connecting all your devices to a single hub, while Ambient Mode+ allows you to display artwork or photos when the TV is not in use.
- 8K resolution for incredibly sharp and detailed images
- Quantum HDR 32X for vibrant colors and deep contrast
- Neo Quantum Processor 8K for enhanced picture quality
- Object Tracking Sound+ technology for immersive audio
- One Connect Box for eliminating cable clutter
- Ambient Mode+ for displaying artwork or photos
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | 75 to 79 inch QLED 8K Televisions |
| Width | 166.83 cm |
| Height | 102.38 cm |
| Product Dimensions | 102.38cm x 166.83cm x 28.64cm |
| Colour | Graphite Black |
| Manufacturer | Samsung |
| Key Feature 1 | Quantum Matrix Technology PRO |
| Key Feature 3 | Infinity One design |
| Key Feature 2 | Dolby Atmos Cinematic sound |
| GTIN | 8806095460321 |
| Colour | Black |
| Model Number | QE75QN800DTXXU |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| RMS Output Power | 70w |
| Number of USB Ports | 4 |
| Number of HDMI Ports | 4 |
| USB | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes - 400x400mm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 43.7 kg |
| Wireless LAN | Yes |
| Shipping Height | 112.4 cm |
| Shipping Weight | 57 kg |
| Shipping Width | 184.4 cm |
| Speakers | 4.2.2 CH |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Depth | 191 cm |
| Screen Technology | 8K |
| Screen Size | 75 in |
| Standard Refresh Rate | 100Hz |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth | 28.64 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | Mini LED |
| Additional Information | Virtal Assistant : Bixby, Alexa, *Subscriptions required. Some apps may not be available at launch. 3rd party content providers may remove apps from the Smart TV platform or stop updating them at any time. |
| Bluetooth | Yes |
| Maximum Resolution | 7680 x 4320 |
| Headphone | No |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Features | Quantum Matrix technology Pro, Dolby Atmos Cinematic sound, Infinity One design |
| Energy Efficiency Class | G |
| HDMI | Yes |
| with DVD player | No |
| Smart | Yes |
| Freesat Built In | No |
| Screen Size (inches) | 75 |
Samsung QE75QN800DTXXU 75" 8K Neo QLED 8K TV
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


