



























The Samsung QE75LS03FWUXXU 75" Neo QLED The Frame Pro TV is a top-of-the-line television that combines stunning picture quality with a sleek design. This TV features Samsung's innovative Neo QLED technology, which delivers brighter colors, deeper blacks, and enhanced contrast for a truly immersive viewing experience.
With its Art Mode, the TV can display beautiful works of art when not in use, seamlessly blending into your home decor. The Frame Pro TV also comes equipped with a powerful Quantum Processor 4K, which optimizes picture quality and sound for a truly cinematic experience.
Key features of the Samsung QE75LS03FWUXXU 75" Neo QLED The Frame Pro TV include:
- Neo QLED technology for enhanced picture quality
- Art Mode for displaying artwork when not in use
- Quantum Processor 4K for optimized picture and sound
- Sleek design that blends seamlessly into any home decor
- Multiple voice assistants for hands-free control
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | 75 to 79 inch QLED 4 UHD Televisions |
| Width | 168.53 cm |
| Height | 96.54 cm |
| Product Dimensions | 96.54cm x 168.53cm x 2.69cm |
| Vesa Mount Size | 400 x 400mm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Samsung |
| Key Feature 1 | Modern Frame Design & Bezel |
| Key Feature 3 | Art Mode |
| Key Feature 2 | Matte display |
| GTIN | 8806097124306 |
| Colour | Black |
| Model Number | QE75LS03FWUXXU |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| RMS Output Power | 40W |
| Number of USB Ports | 3.0 |
| Number of HDMI Ports | 5.0 |
| USB | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Type of Antenna | Terrestrial & Satellite |
| TV Services | Yes |
| Width with Stand | 168.53 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 30.7 kg |
| Warranty Information | register your product withing 90 days or purchase at: https://www.samsung.com/uk/offer/5-year-samsung-tv-warranty |
| Shipping Height | 108.2 cm |
| Shipping Weight | 40.5 kg |
| Shipping Width | 183.4 cm |
| Speakers | 2.0.2CH |
| Smart Connect | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Depth | 17.1 cm |
| Screen Technology | Neo QLED |
| Screen Size | 75 in |
| Standard Refresh Rate | 100Hz |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth | 2.69 cm |
| Depth with Stand | 31.98 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | QLED |
| Bluetooth | Yes |
| Height with Stand | 99.53 cm |
| Maximum Resolution | 4K |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Features | Modern Frame Design & Bezel, Matte Display, Art Mode |
| Energy Efficiency Class | G |
| Enhanced Refresh Rate | 144Hz |
| HDMI | Yes |
| Vesa Bracket Size | 400 x 300 |
| Promotions | . |
| Promotion 3 | Samsung 5 year warranty |
| Screen Size (inches) | 75 |
Samsung QE75LS03FWUXXU 75" Neo QLED The Frame Pro TV
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



