The Samsung QE65S90FATXXU 65" 4K OLED Smart AI TV is a top-of-the-line television that offers stunning picture quality and advanced smart features.
Key features of the Samsung QE65S90FATXXU include:
  • 65" OLED display with 4K resolution for crisp, clear images
  • Smart AI technology for intuitive voice control and personalized recommendations
  • Built-in WiFi and Bluetooth connectivity for easy streaming and device pairing
  • Dolby Atmos sound technology for immersive audio experience
  • Multiple HDMI and USB ports for connecting external devices
  • Sleek design with slim bezels and a stand that blends seamlessly into any decor
More Information
Colour Group Black
Product Range 65 to 74 inch OLED 4K UHD Televisions
Width 144.43 cm
Height 83.17 cm
Product Dimensions 83.17cm x 144.43cm x 3.99cm
Vesa Mount Size 300 x 200
Colour Graphite Black
Manufacturer Samsung
Key Feature 1 OLED Glare Free technology
Key Feature 3 Infinity Oe Design
Key Feature 2 One Connect Box
GTIN 8806097097884
Colour Black
Model Number QE65S90FATXXU
Product Category Group CE
Product Type TV
RMS Output Power 40W
Number of USB Ports 2.0
Number of HDMI Ports 4.0
USB Yes
USB Recording Yes
VESA Mount Compatible Yes
Type of Antenna Terrestrial & Satellite
Width with Stand 144.43 cm
Wi-Fi Yes
Weight 21.2 kg
Shipping Height 95 cm
Shipping Weight 29.9 kg
Shipping Width 151.7 cm
Speakers 2.1Ch
Smart Connect Yes
Smart TV Yes
Shipping Depth 16 cm
Screen Technology OLED
Screen Size 65 in
Standard Refresh Rate 100Hz
Digital Tuner Yes
Depth 3.99 cm
Depth with Stand 26.52 cm
Aspect Ratio 16:09
Backlight Technology OLED
Bluetooth Yes
Height with Stand 89.67 cm
Maximum Resolution 4K
Electronic Program Guide Yes
Features OLED Glare Free technology, One Connect Box, Infinity Oe Design
Energy Efficiency Class F
Enhanced Refresh Rate 144Hz
HDMI Yes
Vesa Bracket Size 300 x 200
Promotions Samsung Consumer Promotion
Samsung QE65S90FATXXU 65" 4K OLED Smart AI TV