







| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | 65 to 74 inch OLED 4K UHD Televisions |
| Width | 144.43 cm |
| Height | 89.67 cm |
| Product Dimensions | 89.67cm x 144.43cm x 26.52cm |
| Colour | Graphite Black |
| Manufacturer | Samsung |
| Key Feature 1 | Powerful OLED HDR picture |
| Key Feature 2 | Dolby Atmos Virtual Surround Sound LaserSlim design |
| GTIN | 8806095468969 |
| Colour | Black |
| Model Number | QE65S90DATXXU |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| RMS Output Power | 40W |
| Number of USB Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 4 |
| USB | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes - 200x300mm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 22.5 kg |
| Wireless LAN | Yes |
| Shipping Height | 95 cm |
| Shipping Weight | 29.9 kg |
| Shipping Width | 161.7 cm |
| Speakers | 2.1Ch |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Depth | 16 cm |
| Screen Technology | OLED |
| Screen Size | 65 in |
| Standard Refresh Rate | 100Hz |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth | 26.52 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | OLED |
| Additional Information | OLED HDR+ Powerful HDR OLED brightness for lifelike picture detail, LaserSlim Design, Dolby Atmos? Virtual surround sound with Dolby Atmos Technology, Motion Xcelerator 144Hz Experience ultra-smooth TV gaming with up to 4K 144Hz motion*, *Subscriptions re |
| Bluetooth | Yes |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Headphone | No |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Features | Powerful OLED HDR picture, Dolby Atmos Virtual Surround Sound LaserSlim design |
| Energy Efficiency Class | F |
| Enhanced Refresh Rate | 144Hz |
| HDMI | Yes |
| with DVD player | No |
| Smart | Yes |
| Freesat Built In | No |
| Screen Size (inches) | 65 |
Samsung QE65S90DATXXU 65" 4K HDR OLED TV
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


