







The Samsung QE65QNX1DATXXU 65" Neo QLED Smart AI TV is a top-of-the-line television that offers stunning picture quality and smart features for an immersive viewing experience.
Key features of this model include:
- 65" Neo QLED display with Quantum Matrix Technology for vibrant colors and deep contrasts
- Smart AI technology for seamless integration with voice assistants and smart home devices
- Object Tracking Sound Pro for immersive audio that follows the action on screen
- Infinity One Design with slim bezels for a sleek and modern look
- Samsung Neo Quantum Processor 8K for smooth performance and upscaling of content to near-8K quality
| Colour Group | Silver |
|---|---|
| Product Range | 65 to 74 QLED 4K UHD Televisions |
| Width | 144.65 cm |
| Height | 82.95 cm |
| Product Dimensions | 82.95cm x 144.65cm x 4.63cm |
| Includes Freely | No |
| Vesa Mount Size | 400 x 300 |
| Colour | Carbon Silver |
| Manufacturer | Samsung |
| Key Feature 1 | NQ4 AI Gen2 Processor |
| Key Feature 3 | 4K AI Upscaling |
| Key Feature 2 | Quantum Matrix Technology |
| GTIN | 8806095625119 |
| Colour | Silver |
| Model Number | QE65QNX1DATXXU |
| Key Feature 4 | Dolby Atmos |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| RMS Output Power | 40W |
| Number of USB Ports | 2.0 |
| Number of HDMI Ports | 4.0 |
| USB | Yes |
| USB Recording | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Type of Antenna | Terrestrial & Satellite |
| Width with Stand | 144.65 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 23.1 kg |
| Wireless LAN | Yes |
| Warranty Information | register your product withing 90 days or purchase at: https://www.samsung.com/uk/offer/5-year-samsung-tv-warranty |
| Shipping Height | 93.5 cm |
| Shipping Weight | 30.5 kg |
| Shipping Width | 160.6 cm |
| Speakers | Yes |
| Smart Connect | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Depth | 16.4 cm |
| Screen Technology | Neo QLED |
| Screen Size | 65 in |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth | 4.63 cm |
| Depth with Stand | 26.74 cm |
| Backlight Technology | QLED |
| Additional Information | Smart TV powered by Tizen*, Your favourite apps on the best-selling Samsung Smart TV** |
| Bluetooth | Yes |
| Height with Stand | 87.49 cm |
| Maximum Resolution | 4K |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Features | NQ4 AI Gen2 Processor, Quantum Matrix Technology, 4K AI Upscaling, Dolby Atmos |
| Energy Efficiency Class | F |
| Enhanced Refresh Rate | 100Hz |
| HDMI | Yes |
| with DVD player | No |
| Smart | Yes |
| Freesat Built In | No |
| Screen Size (inches) | 65 |
Samsung QE65QNX1DATXXU 65" Neo QLED Smart AI TV
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

