





The Samsung QE65QN90FATXXU 65' 4K Neo QLED Smart TV offers an immersive viewing experience with its cutting-edge technology and sleek design. This TV features a 65-inch display with 4K resolution, providing stunning picture quality with vibrant colors and sharp details. The Neo QLED technology delivers deep blacks and bright whites, creating a dynamic contrast for a lifelike visual experience. Additionally, the TV is equipped with Glare Free technology, reducing reflections and glare for a clear view from any angle.
- 65-inch display with 4K resolution
- Neo QLED technology for deep blacks and bright whites
- Glare Free technology reduces reflections and glare
- Smart TV capabilities for streaming content and accessing apps
- Sleek design that enhances any living space
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | 65 to 74 QLED 4K UHD Televisions |
| Width | 144.63 cm |
| Height | 82.87 cm |
| Product Dimensions | 82.87cm x 144.63cm x 2.69cm |
| Vesa Mount Size | 400 x 300 |
| Colour | Titan Black |
| Manufacturer | Samsung |
| Key Feature 1 | NQ4 AI Gen3 Processor |
| Key Feature 3 | Motion Xcelerator 144Hz |
| Key Feature 2 | Quantum Mini LEDs |
| GTIN | 8806095989679 |
| Colour | Black |
| Model Number | QE65QN90FATXXU |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| RMS Output Power | 60w |
| Number of USB Ports | 2.0 |
| Number of HDMI Ports | 4.0 |
| USB | Yes |
| USB Recording | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Type of Antenna | Terrestrial & Satellite |
| Width with Stand | 144.63 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 24.2 kg |
| Warranty Information | 1 year warranty with additional 4 year promotional warranty (*registration required)register your product withing 90 days or purchase at: https://www.samsung.com/uk/offer/5-year-samsung-tv-warranty |
| Shipping Height | 93.5 cm |
| Shipping Weight | 33.6 kg |
| Shipping Width | 162.2 cm |
| Speakers | 4.2.2CH |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Depth | 18.5 cm |
| Screen Technology | QLED |
| Screen Size | 65 in |
| Standard Refresh Rate | 120Hz |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth | 2.69 cm |
| Depth with Stand | 27.06 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | QLED |
| Bluetooth | Yes |
| Height with Stand | 89.13 cm |
| Maximum Resolution | 4K |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Features | NQ4 AI Gen3 Processor , Quantum Mini LEDs, Motion Xcelerator 144Hz |
| Energy Efficiency Class | F |
| Enhanced Refresh Rate | 165Hz |
| HDMI | Yes |
| Promotions | . |
Samsung QE65QN90FATXXU 65" 4K Neo QLED 4K Glare Free Smart TV
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

