







Experience stunning visuals with the Samsung QE65QN900FTXXU 65" 8K Neo QLED TV. This TV features a glare-free screen and 8K AI upscaling technology, providing incredibly sharp and detailed images. With Dolby Atmos support, you'll enjoy immersive sound that brings your favorite movies and TV shows to life.
- 65" 8K Neo QLED display for crystal-clear visuals
- Glare-free screen for comfortable viewing in any lighting conditions
- 8K AI upscaling technology enhances lower resolution content
- Dolby Atmos support for immersive, theater-quality sound
- Sleek design that complements any living space
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | 65 to 74 inch QLED 8K Televisions |
| Width | 145.53 cm |
| Height | 83.03 cm |
| Product Dimensions | 83.03cm x 145.53cm x 3.78cm |
| Vesa Mount Size | 400 x 300 |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Samsung |
| Key Feature 1 | NQ8 AI Gen2 Processor |
| Key Feature 3 | Dolby Atmos |
| Key Feature 2 | Quantum Matrix Technology PRO |
| GTIN | 8806097097556 |
| Colour | Black |
| Model Number | QE65QN900FTXXU |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| RMS Output Power | 70w |
| Number of USB Ports | 2.0 |
| Number of HDMI Ports | 4.0 |
| USB | Yes |
| USB Recording | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Type of Antenna | Terrestrial & Satellite |
| Width with Stand | 145.53 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 25.5 kg |
| Warranty Information | 1 year warranty with additional 4 year promotional warranty (*registration required)register your product withing 90 days or purchase at: https://www.samsung.com/uk/offer/5-year-samsung-tv-warranty |
| Shipping Height | 93.3 cm |
| Shipping Weight | 33 kg |
| Shipping Width | 160 cm |
| Speakers | 4.2.2CH |
| Smart Connect | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Depth | 16.4 cm |
| Screen Technology | Neo QLED |
| Screen Size | 65 in |
| Standard Refresh Rate | 100Hz |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth | 3.78 cm |
| Depth with Stand | 25.68 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | QLED |
| Bluetooth | Yes |
| Height with Stand | 86.74 cm |
| Maximum Resolution | 8K |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Features | NQ8 AI Gen2 Processor, Quantum Matrix Technology Pro, Dolby Atmos |
| Energy Efficiency Class | G |
| Enhanced Refresh Rate | 165Hz |
| HDMI | Yes |
| Promotions | Samsung Cashback |
| Promotion 2 | Samsung HWQ600FXU Soundbar Offer |
| Promotion 3 | Samsung 5 year warranty |
Samsung QE65QN900FTXXU 65" 8K Neo QLED Glare Free TV with 8K AI Upscaling & Dolby Atmos?
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



