





The Samsung QE65QN900DTXXU 65' 8K Neo QLED TV offers an unparalleled viewing experience with its cutting-edge technology and stunning picture quality. The Neo QLED technology delivers deep blacks, bright whites, and vibrant colors for a lifelike image on the 65-inch screen. With 8K resolution, every detail is crystal clear, bringing movies, sports, and games to life like never before.
- Neo QLED technology for enhanced picture quality
- 8K resolution for incredibly sharp images
- 65-inch screen for immersive viewing experience
- Smart TV capabilities for streaming and browsing
- Multiple HDMI and USB ports for connecting external devices
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | 65 to 74 inch QLED 8K Televisions |
| Width | 143.35 cm |
| Height | 89.24 cm |
| Product Dimensions | 89.24cm x 143.35cm x 26.57cm |
| Colour | Graphite Black |
| Manufacturer | Samsung |
| Key Feature 1 | Neo Quantum HDR 8K Pro |
| Key Feature 3 | Infinity Air design |
| Key Feature 2 | Dolby Atmos Cinematic sound |
| GTIN | 8806095523538 |
| Colour | Black |
| Model Number | QE65QN900DTXXU |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| RMS Output Power | 90w |
| Number of USB Ports | 3 |
| Number of HDMI Ports | 4 |
| USB | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 30.2 kg |
| Wireless LAN | Yes |
| Shipping Height | 93.5 cm |
| Shipping Weight | 40.6 kg |
| Shipping Width | 162.5 cm |
| Speakers | 6.2.4 CH |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Depth | 19 cm |
| Screen Technology | 8K |
| Screen Size | 65 in |
| Standard Refresh Rate | 100Hz |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth | 26.57 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | Mini LED |
| Additional Information | Virtal Assistant : Bixby, Alexa, *Subscriptions required. Some apps may not be available at launch. 3rd party content providers may remove apps from the Smart TV platform or stop updating them at any time. |
| Bluetooth | Yes |
| Maximum Resolution | 7680 x 4320 |
| Headphone | No |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Features | Neo Quantum HDR 8K Pro, Dolby Atmos Cinematic sound, Infinity Air design |
| Energy Efficiency Class | G |
| HDMI | Yes |
| Promotion 3 | Samsung 5 year warranty |
| Smart | Yes |
| Screen Size (inches) | 65 |
Samsung QE65QN900DTXXU 65" 8K Neo QLED 8K TV
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



