























| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | 65 to 74 QLED 4K UHD Televisions |
| Width | 145.29 cm |
| Height | 83.4 cm |
| Product Dimensions | 83.4cm x 145.29cm x 6.06cm |
| Smart App Control | 1 |
| Vesa Mount Size | 400 x 300 |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Samsung |
| Key Feature 1 | Q4 AI Processor ? Enhances image quality sharply |
| Key Feature 3 | Real Quantum Dot ? Provides vibrant colour volume |
| Key Feature 2 | 4K Upscaling ? Delivers crisp and detailed visuals |
| GTIN | 8806097398127 |
| Colour | Black |
| Model Number | QE65Q7F2AUXXU |
| Key Feature 4 | Object Tracking Sound Lite ? Creates dynamic audio |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| RMS Output Power | 20W |
| Number of USB Ports | 1 |
| Number of HDMI Ports | 3 |
| USB | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Type of Antenna | Terrestrial & Satellite |
| Width with Stand | 145.29 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 16.7 kg |
| Warranty Information | registration requiredregister your product within 90 days of purchase at: https://promotions.my samsung.com/uk/find |
| Shipping Height | 93.2 cm |
| Shipping Weight | 23.3 kg |
| Shipping Width | 159 cm |
| Speakers | 2Ch |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Depth | 14.8 cm |
| Screen Technology | QLED |
| Screen Size | 65 in |
| Standard Refresh Rate | 50Hz |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth | 6.06 cm |
| Depth with Stand | 26.74 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | QLED |
| Bluetooth | Yes |
| Height with Stand | 87.95 cm |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Features | Q4 AI Processor ? Enhances image quality sharply, 4K Upscaling ? Delivers crisp and detailed visuals, Real Quantum Dot ? Provides vibrant colour volume, Object Tracking Sound Lite ? Creates dynamic audio |
| Energy Efficiency Class | G |
| HDMI | Yes |
| HDMI Version | 2.1 |
| Promotions | Samsung Consumer Promotion |
| Smart | Yes |
| Screen Size (inches) | 65 |
Samsung QE65Q7F2AUXXU 65" 4K QLED AI Smart TV
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



