



























The Samsung QE65LS03FWUXXU 65' 4K Neo QLED The Frame Pro TV is a top-of-the-line television that combines stunning picture quality with a sleek design that seamlessly blends into any room.
Key features include:
- 65-inch 4K Neo QLED display for vibrant colors and sharp detail
- The Frame Pro design transforms the TV into a work of art when not in use
- Quantum HDR technology for enhanced contrast and brightness
- Adaptive Picture technology adjusts the display settings based on the room's lighting conditions
- Smart TV capabilities with built-in voice assistant and streaming apps
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | 65 to 74 QLED 4K UHD Televisions |
| Width | 145.67 cm |
| Height | 86.65 cm |
| Product Dimensions | 86.65cm x 145.67cm x 2.49cm |
| Vesa Mount Size | 400 x 300mm |
| Special Offers Text 1 | Selected soundbar for £99 when bought with a selected Samsung television |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Samsung |
| Key Feature 1 | Modern Frame Design & Bezel |
| Key Feature 3 | Art Mode |
| Key Feature 2 | Matte display |
| GTIN | 8806097124290 |
| Colour | Black |
| Model Number | QE65LS03FWUXXU |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| RMS Output Power | 40W |
| Number of USB Ports | 3.0 |
| Number of HDMI Ports | 5.0 |
| USB | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Type of Antenna | Terrestrial & Satellite |
| TV Services | Yes |
| Width with Stand | 145.67 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 21.8 kg |
| Warranty Information | register your product withing 90 days or purchase at: https://www.samsung.com/uk/offer/5-year-samsung-tv-warranty |
| Shipping Height | 93.3 cm |
| Shipping Weight | 32.3 kg |
| Shipping Width | 159.8 cm |
| Speakers | 2.0.2CH |
| Smart Connect | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Depth | 16.4 cm |
| Screen Technology | Neo QLED |
| Screen Size | 65 in |
| Standard Refresh Rate | 100Hz |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth | 2.49 cm |
| Depth with Stand | 26.09 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | QLED |
| Bluetooth | Yes |
| Height with Stand | 86.65 cm |
| Maximum Resolution | 4K |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Features | Modern Frame Design & Bezel, Matte Display, Art Mode |
| Energy Efficiency Class | G |
| Enhanced Refresh Rate | 144Hz |
| HDMI | Yes |
| Vesa Bracket Size | 400 x 300 |
| Promotion 2 | Samsung HWLS60DXU Soundbar Offer |
| Smart | Yes |
| Screen Size (inches) | 65 |
Samsung QE65LS03FWUXXU 65" 4K Neo QLED The Frame Pro TV
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


