







The Samsung QE55S95FATXXU 55" OLED Smart AI TV is a top-of-the-line television that offers stunning picture quality and smart features for an immersive viewing experience.
Key Features:
- 55" OLED display with vibrant colors and deep blacks
- Smart AI technology for seamless integration with other smart devices
- 4K resolution for crystal-clear images
- HDR technology for enhanced contrast and detail
- Built-in voice control for hands-free operation
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | 55 to 64 inch OLED 4K UHD Televisions |
| Width | 122.46 cm |
| Height | 70.63 cm |
| Product Dimensions | 70.63cm x 122.46cm x 1.1cm |
| Vesa Mount Size | 400 x 300 |
| Colour | Graphite Black |
| Manufacturer | Samsung |
| Key Feature 1 | OLED Glare Free technology |
| Key Feature 3 | Infinity Oe Design |
| Key Feature 2 | One Connect Box |
| GTIN | 8806097090090 |
| Colour | Black |
| Model Number | QE55S95FATXXU |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| RMS Output Power | 70w |
| Number of USB Ports | 4.0 |
| Number of HDMI Ports | 4.0 |
| USB | Yes |
| USB Recording | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Type of Antenna | Terrestrial & Satellite |
| Width with Stand | 122.46 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 13.8 kg |
| Warranty Information | 1 year warranty with additional 4 year promotional warranty (*registration required)register your product withing 90 days or purchase at: https://www.samsung.com/uk/offer/5-year-samsung-tv-warranty |
| Shipping Height | 81.8 cm |
| Shipping Weight | 33.1 kg |
| Shipping Width | 143.2 cm |
| Speakers | 4.2.2CH |
| Smart Connect | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Depth | 16.5 cm |
| Screen Technology | OLED |
| Screen Size | 55 in |
| Standard Refresh Rate | 100Hz |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth | 1.1 cm |
| Depth with Stand | 26.79 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | OLED |
| Bluetooth | Yes |
| Height with Stand | 77.14 cm |
| Maximum Resolution | 4K |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Features | OLED Glare Free technology, One Connect Box, Infinity Oe Design |
| Energy Efficiency Class | G |
| Enhanced Refresh Rate | 165Hz |
| HDMI | Yes |
| Promotions | Samsung Cashback |
| Promotion 3 | Samsung 5 year warranty |
| Screen Size (inches) | 55 |
Samsung QE55S95FATXXU 55" OLED Smart AI TV
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com




