





The Samsung QE55QN73FATXXU 55" 4K Neo QLED HDR Smart TV is a top-of-the-line television that offers stunning picture quality and smart features for an immersive viewing experience.
Key features of the Samsung QE55QN73FATXXU include:
- 55" 4K Neo QLED display for sharp, detailed images
- Quantum HDR technology for vibrant colors and deep contrast
- Smart TV capabilities for streaming your favorite content
- Ambient Mode+ to blend the TV seamlessly into your living space
- Motion Xcelerator Turbo+ for smooth, fluid motion during fast-paced scenes
- Object Tracking Sound for immersive audio that follows the action on screen
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | 55 to 64 inch QLED 4K UHD Televisions |
| Width | 123.29 cm |
| Height | 70.92 cm |
| Product Dimensions | 70.92cm x 123.29cm x 2.57cm |
| Vesa Mount Size | 200 x 200 |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Samsung |
| Key Feature 1 | 4K AI Upscaling |
| Key Feature 3 | Quantum Mini LEDs |
| Key Feature 2 | AI Sound Pro |
| GTIN | 8806095973791 |
| Model Number | QE55QN73FATXXU |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| RMS Output Power | 20W |
| Number of USB Ports | 2.0 |
| Number of HDMI Ports | 4.0 |
| USB | Yes |
| USB Recording | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Type of Antenna | Terrestrial & Satellite |
| Width with Stand | 123.29 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 14.2 kg |
| Warranty Information | 1 year warranty with additional 4 year promotional warranty (*registration required)register your product withing 90 days or purchase at: https://www.samsung.com/uk/offer/5-year-samsung-tv-warranty |
| Shipping Height | 81.9 cm |
| Shipping Weight | 19.7 kg |
| Shipping Width | 136.9 cm |
| Speakers | 2Ch |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Depth | 14.2 cm |
| Screen Technology | QLED |
| Screen Size | 55 in |
| Standard Refresh Rate | 100Hz |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth | 2.57 cm |
| Depth with Stand | 24.74 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | QLED |
| Bluetooth | Yes |
| Height with Stand | 76.57 cm |
| Maximum Resolution | 4K |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Features | 4K AI Upscaling, AI Sound Pro, Quantum Mini LEDs |
| Energy Efficiency Class | E |
| Enhanced Refresh Rate | 144Hz |
| HDMI | Yes |
| Promotions | . |
Samsung QE55QN73FATXXU 55" 4K Neo QLED HDR Smart TV
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

