





The Samsung QE55Q7F5AUXXU 55" 4K QLED AI Smart TV is a top-of-the-line television that delivers stunning picture quality and smart features for an immersive entertainment experience.
Key Features:
- 55" 4K QLED display with Quantum Dot technology for vibrant, lifelike colors
- Built-in AI technology for smart features and voice control
- One Connect Box for easy cable management and clutter-free setup
- Smart Hub interface for seamless access to streaming services and apps
- Quantum Processor for enhanced picture quality and upscaling
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | 55 to 64 inch QLED 4K UHD Televisions |
| Width | 123.41 cm |
| Height | 71.8 cm |
| Product Dimensions | 71.8cm x 123.41cm x 6.03cm |
| Vesa Mount Size | 200 x 200 |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Samsung |
| Key Feature 1 | Q4 AI Processor |
| Key Feature 3 | Object Tracking Sound LITE |
| Key Feature 2 | Real Quantum Dot |
| GTIN | 8806097122135 |
| Colour | Black |
| Model Number | QE55Q7F5AUXXU |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| RMS Output Power | 20W |
| Number of USB Ports | 1.0 |
| Number of HDMI Ports | 3.0 |
| USB | Yes |
| USB Recording | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Type of Antenna | Terrestrial & Satellite |
| Width with Stand | 123.41 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 11.3 kg |
| Warranty Information | 1 year warranty with additional 4 year promotional warranty (*registration required)register your product withing 90 days or purchase at: https://www.samsung.com/uk/offer/5-year-samsung-tv-warranty |
| Shipping Height | 82.8 cm |
| Shipping Weight | 17.1 kg |
| Shipping Width | 136.9 cm |
| Speakers | 2Ch |
| Smart Connect | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Depth | 14.2 cm |
| Screen Technology | QLED |
| Screen Size | 55 in |
| Standard Refresh Rate | 50Hz |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth | 6.03 cm |
| Depth with Stand | 24.74 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | QLED |
| Bluetooth | Yes |
| Height with Stand | 76.53 cm |
| Maximum Resolution | 4K |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Features | Q4 AI Processor, Real Quantum Dot, Object Tracking Sound Lite |
| Energy Efficiency Class | G |
| HDMI | Yes |
| Vesa Bracket Size | 200 x 200 |
| Smart | No |
| Screen Size (inches) | 55 |
Samsung QE55Q7F5AUXXU 55" 4K QLED AI Smart TV
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


