























| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | 55 to 64 inch QLED 4K UHD Televisions |
| Width | 123.41 cm |
| Height | 71.08 cm |
| Product Dimensions | 71.08cm x 123.41cm x 6.03cm |
| Smart App Control | 1 |
| Vesa Mount Size | 200 x 200 |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Samsung |
| Key Feature 1 | Q4 AI Processor ? Enhances picture clarity for vivid images |
| Key Feature 3 | Real Quantum Dot ? Delivers true-to-life, vibrant colours |
| Key Feature 2 | 4K Upscaling ? Improves all content to sharp 4K quality |
| GTIN | 8806097403104 |
| Colour | Black |
| Model Number | QE55Q7F2AUXXU |
| Key Feature 4 | Object Tracking Sound Lite ? Audio matches on-screen action |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| RMS Output Power | 20W |
| Number of USB Ports | 1 |
| Number of HDMI Ports | 3 |
| USB | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Type of Antenna | Terrestrial & Satellite |
| Width with Stand | 123.41 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 11.3 kg |
| Warranty Information | registration requiredregister your product within 90 days of purchase at: https://promotions.my samsung.com/uk/find |
| Shipping Height | 81.9 cm |
| Shipping Weight | 15.8 kg |
| Shipping Width | 136.9 cm |
| Speakers | 2Ch |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Depth | 12.7 cm |
| Screen Technology | QLED |
| Screen Size | 55 in |
| Standard Refresh Rate | 50Hz |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth | 6.03 cm |
| Depth with Stand | 23.7 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | QLED |
| Bluetooth | Yes |
| Height with Stand | 75.8 cm |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Features | Q4 AI Processor ? Enhances picture clarity for vivid images, 4K Upscaling ? Improves all content to sharp 4K quality, Real Quantum Dot ? Delivers true-to-life, vibrant colours, Object Tracking Sound Lite ? Audio matches on-screen action |
| Energy Efficiency Class | G |
| HDMI | Yes |
| HDMI Version | 2.1 |
| Promotions | Samsung Consumer Promotion |
| Smart | Yes |
| Screen Size (inches) | 55 |
Samsung QE55Q7F2AUXXU 55" 4K QLED AI Smart TV
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



