Samsung QE55Q70DATXXU 55" 4K QLED TV
- ColourBlack
- Freesat Built In/Sat TunerNo
- SmartYes
- Energy rateE
- Screen Size (inches)55
- with DVD playerNo
- Manufacturer Guarantee5 years
- EAN8806095464275
The Samsung QE55Q70DATXXU 55" 4K QLED TV delivers stunning picture quality with vibrant colors and sharp details. With Quantum Dot technology, this TV provides a wider range of colors for a more lifelike viewing experience. The Quantum Processor 4K optimizes picture quality and enhances contrast for deeper blacks and brighter whites.
Experience immersive sound with Object Tracking Sound technology that moves the audio with the action on screen. The sleek design of this TV features a slim bezel and clean cable management to keep your entertainment area looking tidy. With built-in voice assistants and smart features, you can easily control your TV and access your favorite content.
- Quantum Dot technology for vibrant colors
- Quantum Processor 4K for optimized picture quality
- Object Tracking Sound for immersive audio
- Slim bezel design with clean cable management
- Built-in voice assistants and smart features
| Manufacturer | Samsung |
|---|---|
| GTIN | 8806095464275 |
| Colour | Black |
| Model Number | QE55Q70DATXXU |
| Colour Group | Black |
| Product Range | 55 to 64 inch QLED 4K UHD Televisions |
| Width | 123.29 cm |
| Height | 77.41 cm |
| Product Dimensions | 77.41cm x 123.29cm x 25.59cm |
| Colour | Black |
| Key Feature 1 | Quantum Processor 4K |
| Key Feature 3 | 100% colour volume |
| Key Feature 2 | AI Sound |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| RMS Output Power | 20W |
| Number of USB Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 4 |
| USB | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes - 200 x 200mm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 16.9 kg |
| Wireless LAN | Yes |
| Shipping Height | 84.6 cm |
| Shipping Weight | 23.1 kg |
| Shipping Width | 139.9 cm |
| Speakers | 2 CH |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Depth | 14.8 cm |
| Screen Technology | QLED |
| Screen Size | 55 in |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth | 25.59 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | LED |
| Additional Information | Virtal Assistant : Bixby, Alexa, *Subscriptions required. Some apps may not be available at launch. 3rd party content providers may remove apps from the Smart TV platform or stop updating them at any time. |
| Bluetooth | Yes |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Headphone | No |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Features | Quantum Processor 4K, AI Sound, 100% Colour Volume |
| Energy Efficiency Class | E |
| HDMI | Yes |
| Promotion 3 | Samsung 5 year warranty |
| Smart | Yes |
| Screen Size (inches) | 55 |



