The Samsung QE55Q60DAUXXU 55" 4K QLED TV delivers stunning picture quality and immersive sound for a truly cinematic viewing experience. With Quantum Dot technology, this TV produces over a billion colors for vibrant, lifelike images. The Quantum Processor 4K optimizes picture quality, while the Dual LED backlight enhances contrast for deeper blacks and brighter whites. The sleek design and slim bezels make this TV a stylish addition to any living room.
- 55" 4K QLED display for crisp, clear images
- Quantum Dot technology for over a billion colors
- Quantum Processor 4K for optimized picture quality
- Dual LED backlight for enhanced contrast
- Sleek design with slim bezels
| Manufacturer | Samsung |
|---|---|
| GTIN | 8806095465630 |
| Model Number | QE55Q60DAUXXU |
| Colour Group | Black |
| Product Range | 55 to 64 inch QLED 4K UHD Televisions |
| Width | 123.21 cm |
| Height | 74.59 cm |
| Product Dimensions | 74.59cm x 123.21cm x 22.4cm |
| Colour | Black |
| Key Feature 1 | 100% Colour Volume |
| Key Feature 3 | Object Tracking Sound LITE |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| Number of USB Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 3 |
| USB | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 15.8 kg |
| Wireless LAN | Yes |
| Speakers | 2 CH |
| Smart Connect | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Screen Technology | QLED |
| Screen Size | 55 in |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth | 22.4 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | OLED |
| Additional Information | Virtal Assistant : Bixby, Alexa, *Subscriptions required. Some apps may not be available at launch. 3rd party content providers may remove apps from the Smart TV platform or stop updating them at any time. |
| Bluetooth | Yes |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Features | 100% Colour Volume, Quantum HDR, Object Tracking Sound Lite |
| Energy Efficiency Class | E |
| HDMI | Yes |

