

























The Samsung QE55LS03DAUXXU 55" 4K QLED TV is a top-of-the-line television that offers stunning picture quality and a sleek design. With its QLED technology, this TV delivers vibrant colors, deep blacks, and sharp details for an immersive viewing experience.
Key features of the Samsung QE55LS03DAUXXU include:
- 55" 4K QLED display for crystal-clear images
- Art Mode allows the TV to display artwork or photos when not in use
- One Connect Box for easy cable management
- Bixby voice control for hands-free operation
- Ambient Mode+ to blend the TV into its surroundings
- Smart TV capabilities for streaming your favorite content
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | 55 to 64 inch QLED 4K UHD Televisions |
| Width | 123.79 cm |
| Height | 74.34 cm |
| Product Dimensions | 74.34cm x 123.79cm x 22.78cm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Samsung |
| Key Feature 1 | Modern Frame design |
| Key Feature 3 | 100% colour volume |
| Key Feature 2 | Matte display |
| GTIN | 8806095503059 |
| Colour | Black |
| Model Number | QE55LS03DAUXXU |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| RMS Output Power | 40W |
| Number of USB Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 4 |
| USB | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes - 200 x 200mm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 17.3 kg |
| Wireless LAN | Yes |
| Shipping Height | 84.6 cm |
| Shipping Weight | 27.2 kg |
| Shipping Width | 140.5 cm |
| Speakers | 2.0.2 CH |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Depth | 18.5 cm |
| Screen Technology | QLED |
| Screen Size | 55 in |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth | 22.78 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | LED |
| Additional Information | Virtal Assistant : Bixby, Alexa, *Subscriptions required. Some apps may not be available at launch. 3rd party content providers may remove apps from the Smart TV platform or stop updating them at any time. |
| Bluetooth | Yes |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Headphone | No |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Features | Modern Frame design, Matte display, 100% colour volume |
| Energy Efficiency Class | G |
| HDMI | Yes |
| with DVD player | No |
| Smart | Yes |
| Freesat Built In | No |
| Screen Size (inches) | 55 |
Samsung QE55LS03DAUXXU 55" 4K QLED TV
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


