





The Samsung QE50QN90FATXXU 50" 4K Neo QLED Smart TV offers a stunning viewing experience with its innovative technology and sleek design. The Neo QLED display delivers vibrant colors, deep blacks, and enhanced contrast for a lifelike picture quality. The 4K resolution ensures sharp and detailed images, while the Glare Free technology minimizes reflections for a clear view from any angle.
With built-in smart features, this TV allows you to access your favorite streaming services, apps, and content with ease. The Quantum Processor 4K enhances picture quality and optimizes sound for an immersive viewing experience. Plus, the Object Tracking Sound technology creates a dynamic audio experience that follows the action on screen.
Key features:
- Neo QLED display for vibrant colors and enhanced contrast
- 4K resolution for sharp and detailed images
- Glare Free technology minimizes reflections for a clear view
- Built-in smart features for easy access to streaming services and apps
- Quantum Processor 4K enhances picture quality and sound
- Object Tracking Sound technology for a dynamic audio experience
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | 43 to 54 inch QLED 4K UHD Televisions |
| Width | 111.36 cm |
| Height | 64.41 cm |
| Product Dimensions | 64.41cm x 111.36cm x 5.74cm |
| Vesa Mount Size | 200 x 200 |
| Colour | Titan Black |
| Manufacturer | Samsung |
| Key Feature 1 | NQ4 AI Gen3 Processor |
| Key Feature 3 | Motion Xcelerator 144Hz |
| Key Feature 2 | Quantum Mini LEDs |
| GTIN | 8806095989617 |
| Model Number | QE50QN90FATXXU |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| RMS Output Power | 40W |
| Number of USB Ports | 2.0 |
| Number of HDMI Ports | 4.0 |
| USB | Yes |
| USB Recording | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Type of Antenna | Terrestrial & Satellite |
| TV Services | Terrestrial Digital + Satellite |
| Width with Stand | 111.36 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 13.5 kg |
| Warranty Information | 1 year warranty with additional 4 year promotional warranty (*registration required)register your product withing 90 days or purchase at: https://www.samsung.com/uk/offer/5-year-samsung-tv-warranty |
| Shipping Height | 76.7 cm |
| Shipping Weight | 21.5 kg |
| Shipping Width | 131.7 cm |
| Speakers | 2.2CH |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Depth | 14 cm |
| Screen Technology | QLED |
| Screen Size | 50 in |
| Standard Refresh Rate | 120Hz |
| Curved Screen | No |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth | 5.74 cm |
| Depth with Stand | 22 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | QLED |
| Bluetooth | Yes |
| Height with Stand | 70.54 cm |
| Maximum Resolution | 4K |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Features | NQ4 AI Gen3 Processor , Quantum Mini LEDs, Motion Xcelerator 144Hz |
| Energy Efficiency Class | F |
| Enhanced Refresh Rate | 165Hz |
| HDMI | Yes |
| Promotions | . |
Samsung QE50QN90FATXXU 50" 4K Neo QLED 4K Glare Free Smart TV
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

