







The Samsung QE50Q60DAUXXU 50' QLED TV offers stunning picture quality and immersive sound for a truly cinematic viewing experience. With Quantum Dot technology, this TV delivers over a billion shades of color for vibrant, lifelike images. The Quantum Processor 4K optimizes picture quality and enhances detail for crisp, clear visuals. The Ambient Mode+ feature allows you to customize the look of your TV when it's not in use, blending seamlessly into your home decor.
- Quantum Dot technology for over a billion shades of color
- Quantum Processor 4K for optimized picture quality
- Ambient Mode+ for customizable TV display
- Immersive sound with Object Tracking Sound technology
- Smart TV features for streaming and connectivity
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | 43 to 54 inch QLED 4K UHD Televisions |
| Width | 111.83 cm |
| Height | 68.17 cm |
| Product Dimensions | 68.17cm x 111.83cm x 22.4cm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Samsung |
| Key Feature 1 | 100% Colour Volume |
| Key Feature 3 | Object Tracking Sound LITE |
| GTIN | 8806095465623 |
| Colour | Black |
| Model Number | QE50Q60DAUXXU |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| Number of USB Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 3 |
| USB | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 11.8 kg |
| Speakers | 2 CH |
| Smart TV | Yes |
| Screen Technology | QLED |
| Screen Size | 50 in |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth | 22.4 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | LED |
| Additional Information | Virtal Assistant : Bixby, Alexa, *Subscriptions required. Some apps may not be available at launch. 3rd party content providers may remove apps from the Smart TV platform or stop updating them at any time. |
| Bluetooth | Yes |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Features | 100% Colour Volume, Quantum HDR, Object Tracking Sound Lite |
| Energy Efficiency Class | E |
| HDMI | Yes |
| Smart | Yes |
| Screen Size (inches) | 50 |
Samsung QE50Q60DAUXXU 50" QLED TV
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


