

























The Samsung QE50LS03FAUXXU 50" 4K The Frame QLED Art Mode Smart TV is a stunning addition to any living space, seamlessly blending in with your decor when not in use thanks to its Art Mode feature.
Key Features:
- 4K resolution for crisp, clear picture quality
- The Frame design transforms the TV into a work of art when not in use
- QLED technology delivers vibrant colors and deep contrasts
- Art Mode allows you to display artwork, photos, or your own images when the TV is turned off
- Smart TV capabilities for streaming your favorite content
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | 43 to 54 inch QLED 4K UHD Televisions |
| Width | 112.41 cm |
| Height | 64.49 cm |
| Product Dimensions | 64.49cm x 112.41cm x 2.49cm |
| Vesa Mount Size | 200 x 200 |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Samsung |
| Key Feature 1 | Glare-free Matte Display |
| Key Feature 3 | Display photos just like a picture frame |
| Key Feature 2 | One Connect Box |
| GTIN | 8806097166900 |
| Colour | Black |
| Model Number | QE50LS03FAUXXU |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| RMS Output Power | 20W |
| Number of USB Ports | 3 |
| Number of HDMI Ports | 4 |
| USB | Yes |
| USB Recording | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Type of Antenna | Terrestrial & Satellite |
| Width with Stand | 67.92 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 11.8 kg |
| Warranty Information | registration requiredregister your product within 90 days or purchase at: https://promotions.my-samsung.com/uk/find |
| Shipping Height | 77.5 cm |
| Shipping Weight | 20.9 kg |
| Shipping Width | 125.1 cm |
| Speakers | 2Ch |
| Smart Connect | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Depth | 17.4 cm |
| Screen Technology | QLED |
| Standard Refresh Rate | 50Hz |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth | 2.49 cm |
| Depth with Stand | 22.78 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | QLED |
| Bluetooth | Yes |
| Height with Stand | 67.92 cm |
| Maximum Resolution | 4K |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Features | Glare-free Matte Display, One Connect Box, Display photos just like a picture frame |
| Energy Efficiency Class | G |
| HDMI | Yes |
Samsung QE50LS03FAUXXU 50" 4K The Frame QLED Art Mode Smart TV
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

