







The Samsung QE48S90FAEXXU 48" 4K OLED Smart AI TV is a top-of-the-line television that offers stunning picture quality and smart features for an immersive viewing experience.
Key features include:
- 48" OLED display with 4K resolution for crystal-clear images
- Smart AI technology for seamless integration with smart home devices
- High dynamic range (HDR) support for vibrant colors and deep contrast
- Built-in voice control for hands-free operation
- Multiple HDMI and USB ports for connecting external devices
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | 43 to 54 inch OLED 4K UHD Televisions |
| Width | 106.93 cm |
| Height | 61.99 cm |
| Product Dimensions | 61.99cm x 106.93cm x 3.96cm |
| Vesa Mount Size | 300 x 200 |
| Multi Audio Output | Yes |
| Colour | Graphite Black |
| Manufacturer | Samsung |
| Key Feature 1 | NQ4 AI Gen3 Processor |
| Key Feature 3 | Object Tracking Sound LITE |
| Key Feature 2 | Motion Xcelerator 144Hz |
| GTIN | 8806097094289 |
| Colour | Black |
| Model Number | QE48S90FAEXXU |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| RMS Output Power | 60w |
| Number of USB Ports | 2.0 |
| Number of HDMI Ports | 4.0 |
| USB | Yes |
| USB Recording | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Type of Antenna | Terrestrial & Satellite |
| Width with Stand | 106.93 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 10.6 kg |
| Warranty Information | 1 year warranty with additional 4 year promotional warranty (*registration required)register your product withing 90 days or purchase at: https://www.samsung.com/uk/offer/5-year-samsung-tv-warranty |
| Shipping Height | 74.8 cm |
| Shipping Weight | 16.5 kg |
| Shipping Width | 120.2 cm |
| Speakers | 2.1.2CH |
| Smart Connect | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Depth | 14.3 cm |
| Screen Technology | OLED |
| Screen Size | 48 in |
| Standard Refresh Rate | 100Hz |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth | 3.96 cm |
| Depth with Stand | 26.52 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | OLED |
| Bluetooth | Yes |
| Height with Stand | 68.59 cm |
| Maximum Resolution | 4K |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Features | NQ4 AI Gen3 Processor, Motion Xcelerator 144Hz, Object Tracking Sound Lite |
| Energy Efficiency Class | G |
| Enhanced Refresh Rate | 144Hz |
| HDMI | Yes |
| Vesa Bracket Size | 300 x 200 |
| Promotions | . |
| Promotion 3 | Samsung 5 year warranty |
| Smart | Yes |
| Screen Size (inches) | 48 |
Samsung QE48S90FAEXXU 48" 4K OLED Smart AI TV
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


