





The Samsung QE43QN90FATXXU 43" 4K Neo QLED Smart TV offers stunning picture quality and smart features for an immersive viewing experience.
Key features include:
- 43" 4K Neo QLED display for crisp, clear images
- Glare-free technology for optimal viewing in any lighting conditions
- Smart TV capabilities for streaming your favorite content
- Quantum HDR 2000 for vibrant colors and deep contrast
- Ambient Mode+ to blend the TV seamlessly into your living space
- Motion Xcelerator Turbo+ for smooth, fluid motion during fast-paced scenes
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | 43 to 54 inch QLED 4K UHD Televisions |
| Width | 96.08 cm |
| Height | 55.89 cm |
| Product Dimensions | 55.89cm x 96.08cm x 4.82cm |
| Vesa Mount Size | 200 x 200 |
| Colour | Titan Black |
| Manufacturer | Samsung |
| Key Feature 1 | NQ4 AI Gen3 Processor |
| Key Feature 3 | Motion Xcelerator 144Hz |
| Key Feature 2 | Quantum Mini LEDs |
| GTIN | 8806095989594 |
| Model Number | QE43QN90FATXXU |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| RMS Output Power | 20W |
| Number of USB Ports | 2.0 |
| Number of HDMI Ports | 4.0 |
| USB | Yes |
| USB Recording | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Type of Antenna | Terrestrial & Satellite |
| TV Services | Terrestrial Digital + Satellite |
| Width with Stand | 96.08 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 9.4 kg |
| Warranty Information | 1 year warranty with additional 4 year promotional warranty (*registration required)register your product withing 90 days or purchase at: https://www.samsung.com/uk/offer/5-year-samsung-tv-warranty |
| Shipping Height | 66.7 cm |
| Shipping Weight | 16.9 kg |
| Shipping Width | 116.4 cm |
| Speakers | 2Ch |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Depth | 14 cm |
| Screen Technology | QLED |
| Screen Size | 43 in |
| Standard Refresh Rate | 120Hz |
| Curved Screen | No |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth | 4.82 cm |
| Depth with Stand | 22 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | QLED |
| Bluetooth | Yes |
| Height with Stand | 61.99 cm |
| Maximum Resolution | 4K |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Features | NQ4 AI Gen3 Processor , Quantum Mini LEDs, Motion Xcelerator 144Hz |
| Energy Efficiency Class | F |
| Enhanced Refresh Rate | 165Hz |
| HDMI | Yes |
| Promotions | . |
Samsung QE43QN90FATXXU 43" 4K Neo QLED 4K Glare Free Smart TV
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

