







The Samsung QE43QN90DATXXU 43" 4K Neo QLED TV offers stunning picture quality and advanced technology for an immersive viewing experience.
Key Features:
- Quantum Matrix Technology: Delivers precise lighting control for deep blacks and bright whites
- Quantum HDR 2000: Provides high dynamic range for lifelike colors and details
- Neo Quantum Processor 4K: Enhances picture quality and optimizes performance
- Samsung Smart TV: Access streaming services, apps, and live TV with ease
- Ambient Mode+: Customizable feature that blends the TV into your space when not in use
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | 43 to 54 inch QLED 4K UHD Televisions |
| Width | 96.08 cm |
| Height | 61.99 cm |
| Product Dimensions | 61.99cm x 96.08cm x 22cm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Samsung |
| Key Feature 1 | Ultra Viewing Angle |
| Key Feature 3 | NQ4 AI Gen2 processor |
| Key Feature 2 | Dolby Atmos Cinematic sound |
| GTIN | 8806095398822 |
| Colour | Black |
| Model Number | QE43QN90DATXXU |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| Number of USB Ports | 2 |
| USB | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 13.4 kg |
| Wireless LAN | Yes |
| Speakers | 2 CH |
| Smart TV | Yes |
| Screen Technology | Neo QLED |
| Screen Size | 43 in |
| Standard Refresh Rate | 100Hz (up to 4K 144Hz) |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth | 22 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | Mini LED |
| Additional Information | Virtal Assistant : Bixby, Alexa, *Subscriptions required. Some apps may not be available at launch. 3rd party content providers may remove apps from the Smart TV platform or stop updating them at any time. |
| Bluetooth | Yes |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Headphone | No |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Features | Ultra Viewing Angle, Dolby Atmos Cinematic sound, NQ4 AI Gen2 processor |
| Energy Efficiency Class | F |
| HDMI | Yes |
| Smart | Yes |
| Screen Size (inches) | 43 |
Samsung QE43QN90DATXXU 43" 4K Neo QLED TV
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


