







The Samsung QE43Q60DAUXXU 43" 4K QLED TV delivers stunning picture quality and immersive sound for an unparalleled viewing experience.
Key features include:
- 4K QLED display for vibrant colors and sharp contrast
- Quantum Processor for smooth performance and upscaling of non-4K content
- Adaptive Picture technology for optimal brightness and color adjustments based on room lighting
- Smart TV capabilities with built-in voice assistant and streaming apps
- Multiple HDMI and USB ports for connecting external devices
- Sleek design with slim bezels and cable management system
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | 43 to 54 inch QLED 4K UHD Televisions |
| Width | 96.55 cm |
| Height | 59.81 cm |
| Product Dimensions | 59.81cm x 96.55cm x 18.1cm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Samsung |
| Key Feature 1 | 100% Colour Volume |
| Key Feature 3 | Object Tracking Sound LITE |
| Key Feature 2 | Quantum HDR |
| GTIN | 8806095465326 |
| Colour | Black |
| Model Number | QE43Q60DAUXXU |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| RMS Output Power | 20 |
| Number of USB Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 3 |
| USB | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 8.6 kg |
| Wireless LAN | Yes |
| Speakers | 2 CH |
| Smart Connect | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Screen Technology | QLED |
| Screen Size | 43 in |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth | 18.1 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | LED |
| Additional Information | Virtual Assistant Support : Bixby, Alexa, *Subscriptions required. Some apps may not be available at launch. 3rd party content providers may remove apps from the Smart TV platform or stop updating them at any time. |
| Bluetooth | Yes |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Features | 100% Colour Volume, Quantum HDR, Object Tracking Sound Lite |
| Energy Efficiency Class | E |
| HDMI | Yes |
| with DVD player | No |
| Promotion 3 | Samsung 5 year warranty |
| Smart | Yes |
| Freesat Built In | No |
| Screen Size (inches) | 43 |
Samsung QE43Q60DAUXXU 43" 4K QLED TV
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



