













The Samsung QE43LS03FAUXXU 43" 4K The Frame QLED Art Mode Smart TV is a stylish and innovative television that doubles as a piece of art when not in use. With its stunning QLED display and Art Mode feature, this TV seamlessly blends into your home decor.
Key features of the Samsung QE43LS03FAUXXU include:
- 4K resolution for crystal-clear picture quality
- QLED technology for vibrant colors and deep contrast
- Art Mode allows you to display artwork or photos when the TV is not in use
- Customizable bezels (sold separately) to match your decor
- Smart TV capabilities for streaming your favorite content
- Built-in voice assistant for hands-free control
- One Connect Box for a clutter-free setup
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | 43 to 54 inch QLED 4K UHD Televisions |
| Width | 96.95 cm |
| Height | 55.78 cm |
| Product Dimensions | 55.78cm x 96.95cm x 2.49cm |
| Vesa Mount Size | 200 x 200 |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Samsung |
| Key Feature 1 | Glare-free Matte Display |
| Key Feature 3 | Display photos just like a picture frame |
| Key Feature 2 | One Connect Box |
| GTIN | 8806097166894 |
| Colour | Black |
| Model Number | QE43LS03FAUXXU |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| RMS Output Power | 20W |
| Number of USB Ports | 3.0 |
| Number of HDMI Ports | 4.0 |
| USB | Yes |
| USB Recording | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Type of Antenna | Terrestrial & Satellite |
| Width with Stand | 59.19 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 8.6 kg |
| Warranty Information | 1 year warranty with additional 4 year promotional warranty (*registration required)register your product withing 90 days or purchase at: https://www.samsung.com/uk/offer/5-year-samsung-tv-warranty |
| Shipping Height | 67.7 cm |
| Shipping Weight | 14.6 kg |
| Shipping Width | 108.7 cm |
| Speakers | 2Ch |
| Smart Connect | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Depth | 16.5 cm |
| Screen Technology | QLED |
| Screen Size | 43 in |
| Standard Refresh Rate | 50Hz |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth | 2.49 cm |
| Depth with Stand | 19.68 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | QLED |
| Bluetooth | Yes |
| Height with Stand | 59.19 cm |
| Maximum Resolution | 4K |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Features | Glare-free Matte Display, One Connect Box, Display photos just like a picture frame |
| Energy Efficiency Class | G |
| HDMI | Yes |
Samsung QE43LS03FAUXXU 43" 4K The Frame QLED Art Mode Smart TV
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

