Samsung QE43LS03DAUXXU 43" 4K QLED TV
- ColourBlack
- SmartYes
- Energy rateG
- Screen Size (inches)43
- with DVD playerNo
- Manufacturer Guarantee5 years
- EAN8806095503035
The Samsung QE43LS03DAUXXU 43" 4K QLED TV offers a stunning visual experience with its Quantum Dot technology and 4K resolution. The TV is designed to seamlessly blend into any living space with its Art Mode, which displays artwork or photos when not in use.
Key features of the Samsung QE43LS03DAUXXU 43" 4K QLED TV include:
- Quantum Dot technology for vibrant and lifelike colors
- 4K resolution for sharp and detailed images
- Art Mode for displaying artwork or photos when the TV is not in use
- Smart TV functionality for streaming your favorite content
- One Connect Box for easy cable management and clutter-free setup
| Manufacturer | Samsung |
|---|---|
| GTIN | 8806095503035 |
| Colour | Black |
| Model Number | QE43LS03DAUXXU |
| Colour Group | Black |
| Product Range | 43 to 54 inch QLED 4K UHD Televisions |
| Width | 96.95 cm |
| Height | 59.19 cm |
| Product Dimensions | 59.19cm x 96.95cm x 19.68cm |
| Colour | Black |
| Key Feature 1 | Modern Frame design |
| Key Feature 3 | 100% colour volume |
| Key Feature 2 | Matte display |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| RMS Output Power | 20W |
| Number of USB Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 4 |
| USB | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes - 200 x 200mm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 8.9 kg |
| Wireless LAN | Yes |
| Shipping Height | 67.7 cm |
| Shipping Weight | 15.5 kg |
| Shipping Width | 108.7 cm |
| Speakers | 2 CH |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Depth | 16.5 cm |
| Screen Technology | QLED |
| Screen Size | 43 in |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth | 19.68 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | LED |
| Additional Information | Virtal Assistant : Bixby, Alexa, *Subscriptions required. Some apps may not be available at launch. 3rd party content providers may remove apps from the Smart TV platform or stop updating them at any time. |
| Bluetooth | Yes |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Headphone | No |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Features | Modern Frame design, Matte display, 100% colour volume |
| Energy Efficiency Class | G |
| HDMI | Yes |
| with DVD player | No |
| Smart | Yes |
| Screen Size (inches) | 43 |


